Zálohy na exekuce – co to je a kdy je nutné je zaplatit
Několik tisíc let platilo, že půjčka je riziko věřitele. Věřitel si má vybrat svého dlužníka a nemá půjčit peníze člověku, u kterého má obavy, že mu je nezaplatí. Současný systém je neefektivní kvůli tomu, že lidé, za něž se exekucí dluh uhradí, zprostředkovaně platí náklady i za dlužníky, na nichž se nic nevymůže.
Předloha zákona umožňuje snížit náklady exekuce, když náklady v současnosti nese jen asi pětina dlužníků, na nichž se dluh vymůže. Pokud náklady exekuce někdo ponese, vznikne prostor snížit cenu exekuce na třetinu až pětinu.
Co je exekuce
Exekuce, neboli výkon rozhodnutí, je právní nástroj, který slouží k vymáhání dluhů a jiných nesplněných povinností. Pokud dlužník dobrovolně nesplní svůj závazek, věřitel může podat návrh na exekuci, aby soudní exekutor donutil dlužníka k plnění. Exekutor má k dispozici různé prostředky, jak dluh vymoci, například srážky ze mzdy, přikázání pohledávky z bankovního účtu, prodej movitých věcí nebo nemovitostí.
Exekuce je krajním řešením, ale může být nezbytná k ochraně práv věřitele a zajištění splacení dluhu. Je však důležité si uvědomit, že exekuce s sebou nese i náklady, které musí věřitel hradit, a proto je důležité pečlivě zvážit všechna rizika a možnosti před zahájením exekučního řízení.
Jak se člověk dostane do exekuce
Do exekuce se člověk může dostat v případě, kdy máte nesplacený dluh, který dobrovolně neuhradil ani po výzvě věřitele. Věřitelem může být například banka, nebankovní společnost, mobilní operátor, dodavatel energií, pronajímatel nebo stát (v případě nezaplacených daní či pokut). Pokud věřitel neuspěje s mimosoudním vymáháním, může se obrátit na soud a požádat o vydání exekučního titulu. Tím může být například rozsudek, platební rozkaz nebo rozhodčí nález. Na základě exekučního titulu pak soud pověří exekutora provedením exekuce, jejímž cílem je vymoci dlužnou částku a náklady řízení.
Co jsou zálohy na exekuci
Zálohy na exekuci jsou finanční prostředky, které exekutor může v průběhu exekučního řízení požadovat od věřitele (oprávněného). Tyto zálohy slouží k pokrytí nákladů spojených s provedením exekuce, jako je odměna exekutora, hotové výdaje (např. cestovní náklady, poštovné) a náklady na součinnost dalších osob (např. zámečníka, tlumočníka). Zálohy na exekuci se liší od jistoty (dříve zálohy), kterou věřitel skládá při podání návrhu na nařízení exekuce. Jistota slouží k zajištění nákladů řízení pro případ, že by exekuce byla zastavena nebo odmítnuta, zatímco zálohy na exekuci jsou určeny k pokrytí nákladů v průběhu samotného exekučního řízení.
Právní úprava záloh na exekuce
Problematika záloh na exekuce je upravena především v exekučním řádu (zákon č. 120/2001 Sb.) a souvisejících právních předpisech. Zákon rozlišuje dva druhy záloh:
- Povinné zálohy: Tyto zálohy je věřitel povinen složit vždy, když o to exekutor požádá. Exekutor může požadovat povinnou zálohu například na úhradu své odměny, hotových výdajů nebo nákladů na součinnost dalších osob.
- Nepovinné zálohy: Tyto zálohy exekutor může požadovat pouze v určitých případech, například pokud se jedná o nákladný úkon nebo pokud existuje riziko, že dlužník nebude schopen uhradit náklady exekuce.
Od 1. ledna 2022 došlo k významné změně v právní úpravě záloh na exekuce. Záloha již není považována za prostředek k úhradě nákladů exekuce, ale slouží jako kauce, která má zajistit, aby věřitel měl dostatečné prostředky na úhradu nákladů v případě neúspěšné exekuce. Pokud exekuce bude úspěšná, záloha se věřiteli vrací. Pokud exekuce bude neúspěšná,záloha se použije na úhradu nákladů exekutora.
Výše zálohy se odvíjí od předpokládaných nákladů exekuce a konkrétních okolností případu. Exekutor je povinen věřitele informovat o výši požadované zálohy a důvodech, proč ji požaduje. Věřitel má právo požádat o přezkum výše zálohy soudem, pokud se domnívá, že je nepřiměřená.
Lhůta pro složení zálohy je obvykle 15 dnů od doručení výzvy exekutora. Pokud věřitel zálohu včas nesloží, exekutor může exekuci zastavit. Věřitel však může požádat o prodloužení lhůty nebo o snížení zálohy.
Je důležité si uvědomit, že nesložení zálohy může mít pro věřitele závažné důsledky. Kromě zastavení exekuce může věřitel přijít o možnost vymáhat svou pohledávku a může být povinen uhradit náklady exekuce.
Kdy a proč exekutor požaduje zálohu
Exekutor může požadovat zálohu na náklady exekuce v různých fázích řízení a z několika důvodů. Zákon mu dává poměrně široké možnosti, kdy může o zálohu požádat, a to kdykoliv v průběhu exekuce.
Situace, kdy lze očekávat výzvu k zaplacení zálohy
- Na začátku exekuce: Exekutor může požadovat zálohu již při zahájení exekuce, aby pokryl náklady spojené s prvními úkony, jako je doručení exekučního příkazu, vyrozumění o zahájení exekuce nebo zjištění majetku povinného.
- Před provedením konkrétního úkonu: Pokud exekutor plánuje provést nákladnější úkon, jako je soupis movitých věcí, prodej nemovitosti, exekuce na plat nebo na jiné pohledávky, může před jeho provedením požadovat zálohu na pokrytí předpokládaných nákladů.
- V případě neúspěšných pokusů o vymožení: Pokud exekuce delší dobu nepostupuje a exekutor již vynaložil určité náklady, aniž by dosáhl uspokojení pohledávky, může požádat o zálohu na další postup.
- Při změně okolností: Pokud se v průběhu exekuce změní okolnosti, například povinný zatají majetek nebo se zvýší náklady na provedení exekuce, může exekutor požádat o dodatečnou zálohu.
Pomoc lidem v dluhové pasti
Předloha by mohla pomoci i lidem, kteří jsou v takzvané dluhové pasti. Nechystá se hromadné odpuštění dluhů, je však v plánu dát soudům možnost, aby od nich některé lidi osvobodily. Mohly by tak rozhodnout v případě, že dlužník bude po sedm let poctivě splácet. Podmínky by ale byly podle předlohy poměrně přísné.