Koupě auta – kupní smlouva, pojistka
Koupě nového vozu může být náročný proces. Zejména díky neustálému růstu cen může být ještě obtížnější najít vůz podle vlastních představ. Pokud řidič potřebuje auto okamžitě, vyplatí se zvážit koupi ojetého vozu. Jak sepsat jednoduchou kupní smlouvu na auto a kde najít vhodnou pojistku?
Před samotným nákupem auta je potřeba sepsat si řadu kroků, jimiž se při hledání řídit a z nichž vycházet. Dobrá organizace a příprava usnadní výběr a zkrátí celý proces nákupu auta na nezbytné minimum.
Stanovit si rozpočet
Kupující by měl začít rozhodnutím, zda chce platit hotově, vzít si úvěr nebo si nový vůz pořídit na leasing. Při platbě v hotovosti je sestavení rozpočtu poměrně jednoduché, avšak lepší je neutrácet všechny úspory. Bude totiž nutné zaplatit také registraci a pojištění.
Zajímavou možností může také být nákup bouraného vozu na internetové aukci, jakou je např. AudaSalvage. Peníze však musí mít klient v hotovosti.
Nejčastější možností je vzít si úvěr na auto nebo neúčelovou spotřebitelskou půjčku. Je vhodné použít online kalkulačku splátek a zjistit, jaká měsíční splátka bude vyhovovat nejvíce. Nakonec si vybrat nejlepší úrokovou sazbu a nejkratší dobu splatnosti úvěru, kterou kupující zvládne, aniž by ohrozil domácí rozpočet.
Jaké funkce musí vůz mít
Jak bude řidič svůj vůz používat? K dojíždění do práce ve městě nebo na víkendové nákupy a výlety? Bude v autě dost místa pro celou rodinu? Je nákladový prostor dostatečně velký? Co se nachází na seznamu nezbytných funkcí? Možná řidič chce střešní okno, vyhřívaná sedadla nebo dálkové startování.
Jakmile si řidič stanoví kritéria, může začít vyhledávat modely, které je splňují. Mnoho automobilových webů má online nástroj pro vyhledávání vozů. Vyhledávání filtrujte výběr podle rozpočtu a požadovaných funkcí, stáří vozu, modelu, a dalších parametrů. Cenu vozu mohou ovlivnit i zdánlivě nedůležité faktory, jako je například barva.
Zkontrolovat spolehlivost a náklady na provoz
Je důležité vybírat modely nejen podle jejich spolehlivosti, nýbrž také podle nízkých provozních nákladů. Některé vozy jsou při koupi levné, avšak v dlouhodobém horizontu se prodraží kvůli pojištění, údržbě, opravám, spotřebě a amortizaci. Někdy může být rozumnější zaplatit za vůz více předem, než riskovat vysoké náklady na údržbu v budoucnu.
Testovací jízda
Je důležité vyzkoušet si jízdu se všemi vozy, o které má řidič zájem. V ideálním případě bys to mělo být provedeno v rychlém sledu za sebou, aby byly dojmy z jízdy čerstvé a řidič je mohl porovnat. Bude vhodné vyhradit si na tento proces dopoledne nebo odpoledne, a pokud je to možné, udělat to uprostřed týdne, kdy prodejci nejsou příliš vytížení.
Ideálně zavolat předem a domluvit si schůzku. Tak bude ten správný model včas připraven k testovací jízdě. Je žádoucí vybrat si trasu testovací jízdy, na které je od všeho trochu: kopce, nerovnosti, zatáčky i úsek dálnice.
Prověřit historii vozu
Stále je běžné přetáčet tachometry směrem dolů, zatajovat autohavárie a kradená auta vydávat za vlastní. Předejít podvodu lze kontrolou VIN kódu, tedy výrobního čísla automobilu, díky němuž lze zjistit servisní historii, počet najetých kilometrů nebo počet nehod.
Vítané je také prověření samotného prodávajícího, zejména pokud koupě auta probíhá na bázi soukromé, mimo autobazar. Je dobré se ujistit, že na prodejce nebyla uvalena exekuce a že je oprávněn se svým movitým majetkem svobodně nakládat.
Jednoduchá kupní smlouva na auto
Kupní smlouva na auto se řídí občanským zákoníkem, který v § 2079 říká, že kupní smlouvou se prodávající zavazuje, že kupujícímu odevzdá věc, která je předmětem koupě, a umožní mu nabýt vlastnické právo k ní. Kupující se zároveň zavazuje, že věc převezme a zaplatí prodávajícímu kupní cenu.
Kupní smlouva na auto – jednoduchá záležitost, která by se však neměla obejít bez všech důležitých náležitostí. Mezi nezbytné informace uvedené v smlouvě o koupi auta patří:
- osobní údaje kupujícího a prodávajícího – jméno a příjmení, adresa, rodné číslo, číslo bankovního účtu, případně název firmy, adresa sídla, IČO, DIČ)
- identifikace auta – značka, model, VIN kód, rok výroby, datum první registrace, barva, státní poznávací značka
- počet najetých kilometrů
- kupní cena včetně způsobu úhrady, měny a termínu splatnosti, případně výše a popis slevy
- popis skutečného technického stavu, včetně poškození a nedostatků – poškrábání či promáčknutí karoserie, poškození interiéru, nefunkční výbava, závady, stav brzd
- výčet příslušenství – náhradní klíče, zimní pneumatiky, potahy sedadel
Čím detailnější bude smlouva, tím lépe. To platí zejména u ojetého auta, aby se předešlo zbytečné a nechtěné reklamaci. Kupující může v průběhu používání auta objevit závadu, o které jej prodejce neinformoval a která rovněž nebyla zmíněna v kupní smlouvě. V takovém případě má právo na reklamaci a náhradu škody.
Přepis auta u koupě ojetého vozu
Pokud si kupující pořizuje ojetý vůz, nesmí zapomínat, že je potřeba přepsat majitele v registru silničních vozidel. Zatímco kupující nového vozu svůj automobil přihlašuje do registru poprvé, ojeté auto se již v evidenci nachází, jen je potřeba přepsat údaje, aby odpovídaly skutečnosti.
Přihlášení i přepis auta probíhá na úřadu obce s rozšířenou působností, kdekoliv po České republice bez ohledu na trvalé bydliště. Přepis auta se neobejde bez přítomnosti prodávajícího i kupujícího, kupní smlouvy, protokolu o evidenční kontrole, případně dokladu o uhrazení ekologické daně a povinného ručení již vedeného na nového vlastníka.
Samozřejmostí je přinést s sebou také velký a malý technický průkaz. Registrace vozidla je zpoplatněna částkou 800 Kč, bez ohledu na to, je-li auto registrováno poprvé, nebo dochází k přepisu majitele.
Povinné ručení
Nezbytnou součástí koupě auta je uzavření zákonného pojištění. Povinné ručení ze své podstaty chrání oběť autonehody a její majetek, neboť jsou vzniklé škody a újma na zdraví hrazeny z povinného ručení viníka nehody. Oproti tomu havarijní pojištění si zřizuje motorista sám a dobrovolně, aby pojišťovna kryla škody na jeho vlastním voze.
Jaká je cena pojistky na auto? Pojistka na auto – cena se liší pojišťovna od pojišťovny, podstatná je také výše pojistného plnění, spoluúčast, přídavná připojištění (střet s divokou zvěří, připojištění skel) a samozřejmě typ vozu, jeho účel použití, značka, model, objem motoru, výkon a další parametry.
K určení nejnižší ceny a porovnání nabídek slouží online kalkulačky povinného ručení, které dokážou najít tu správnou a nejvýhodnější pojistku na auto během okamžiku.