Konsolidace – recenze, zkušenosti, jaká je nejvýhodnější?
Konsolidace půjček nabízí skvělou příležitost pro kontrolu nad svými závazky. Pokud má dlužník více jak dvě půjčky, úvěry a jiné závazky, konsolidací může z řady pohledávek vytvořit jen jednu. Jak takové sloučení půjček funguje? Vyplatí se? Jaká z konsolidačních nabídek je nejvýhodnější? Jaké jsou zkušenosti a recenze?
Konsolidace lze sjednat u řady poskytovatelů finančních služeb. Sloučení půjček do jedné nabízí jak bankovní, tak i nebankovní společnosti. Každý ze zprostředkovatelů má jiné možnosti, podmínky a nabídky. Ovšem cíl a smysl zůstává stejný. Pomáhá dlužníkům mít správu závazků vůči jejich osobě pod kontrolou.
Co je to konsolidace půjček
Konsolidace je pojem, představující upevnění, ustálení, urovnání. Konsolidace půjček je tedy sloučení několika druhů půjček do půjčky jedné. Jedná se o způsob, jak lze vícero úvěrových povinností spojit do jedné jediné. Dlužník tak může využít příležitosti, jak se zbavit finančních problémů a předejít nepříjemnostem.
Co je konsolidace je velmi dobré vědět. Je vhodná pro ty, kteří mají více půjček. Přináší jim řadu výhod. Úvěry nejsou v dnešní době žádnou zvláštností. Jsou běžnou praxí mezi lidmi. Při větším počtu úvěrů dokáže sloučit povinnosti z pohledávek do jedné.
Konsolidace různorodých úvěrů, pramenících z rozdílných účelů, je poskytována bankovními institucemi. V poslední době i nebankovní společnosti mohou konsolidační proces nabídnout. V mnoha případech lze dokonce sjednat konsolidace online.
Aby bylo žadateli vyhověno, musí splnit podmínky pro konsolidaci. Podmínkami u bankovních institucí jsou minimálně 2 dluhy s registrem, s dobou splatnosti delší než půl roku, ve výši minimálně 50 tisíc Kč.
Online konsolidace je poptávána skrze veřejně dostupný formulář. Žadatel tak nemusí navštívit pobočky společností. Pouhým vyplněním celkových dlužných částek závazků lze dokonce srovnat, jaký z poskytovatelů na trhu nabízí tu nejvýhodnější úrokovou sazbu.
Nebankovní konsolidace
Nebankovní konsolidace půjček dokáže snížit měsíční splátky úvěrových povinností. Výhodnější nabídky jsou ovšem častěji u institucí bankovních. Subjekt, nabízející konsolidaci, má rozdílné podmínky. Konsolidaci půjček přes nebankovního poskytovatele volí především ti, kteří nemají nárok na bankovní konsolidační řízení.
Nebankovní společnosti mají mnohem dostupnější formy konsolidace, než ty bankovní. Do nebankovních konsolidací lze zahrnout:
Na trhu jsou dostupné nebankovní konsolidace bez zástavy. V takovém případě nejsou požadovány žádné zajišťující ani zástavní práva ani povinnosti. Nebankovní společnosti považují doložení pravidelných příjmů za vhodné, ovšem některé z nich je dokonce nepožadují. Konsolidační kroky zřídí bez zástavy, po individuální konzultaci.
Stejně tak se jedná i o nebankovní konsolidace bez registru. Při žádosti o nebankovní konsolidaci půjček a dluhů se doloží všechny finanční závazky a pohledávky. Vyřízení je bez registru, osoba tak může mít vedený záznam.
Konsolidace mikropůjček je možná také. Tyto drobné úvěry, které jsou poskytovány nebankovními společnostmi, jsou do konsolidací zahrnovány. Tento druh lze navíc často splatit bezplatně dříve.
Konsolidace půjček pro dlužníky je skvělou cestou, jak podpořit zvládnutí pohledávek. Je to start pro řešení závazků. I se záznamem v registru se dá konsolidace zřídit. Může pomoci lidem, kteří se dostali do platebních neschopností.
Podmínky nebankovní konsolidace
Aby byla nebankovní konsolidace zřízena, musí žadatel splnit základní podmínky. Pokud jsou dodrženy, smluvení je poté bez problémů a rychlé.
Hlavní podmínky konsolidace nebankovní:
- subjekt musí být starší 18 let
- subjekt musí mít minimálně dvě půjčky, které chce sloučit
- musí doložit dva doklady totožnosti – OP, k tomu např. pas nebo řidičský průkaz
- potvrzení o příjmu (některé dokonce nepožadují)
Je důležité zhodnotit všechny možnosti a vstupní podmínky. Prostudování smlouvy před podepsáním je logickou a velmi potřebnou záležitostí. Jak lze z příkladů níže vyčíst, co instituce, to jiné konsolidační podmínky.
Home Credit konsolidace
První příklad konsolidační nabídky je u společnosti Home Credit. Garantují rychlé vyřízení a možnost odložit splátky. Nabízí i možné úpravy výše a počtu plateb. Sjednání je zdarma. Jako doplněk je jimi nabízeno pojištění na platební neschopnost.
Konsolidují půjčky od 30 000 do 600 000 Kč. Splatnost je možné využít v horizontu 24 až 120 měsíců. Úroková sazba, kterou Home Credit určuje, je od 7,85 % za rok.
Konsolidace půjček Zonky
Zonky nabízí konsolidaci bez poplatků, online a během pár minut. Jejich podmínky jsou doplněny o možnost předčasného splacení, nebo o mimořádné splátky bez poplatků. Systém konsolidací je transparentní a dlužníka tak nepřekvapí skryté poplatky.
Zonky dokáže konsolidovat půjčky s úrokem od 4,49 %. Výše konsolidace se pohybuje v rozmezí od 5 000 do 900 000 Kč. Doba splatnosti lze využít v horizontu 12 až 120 měsíců.
Hello bank/Cetelem konsolidace
Hello bank je společnost, která byla dříve známá pod názvem Cetelem. Nejen název byl změněn. Dostali i bankovní licenci a rozšířili nabídku služeb. Nabízejí konsolidace dle potřeb dlužníka. Opět lze vyřídit i online. Pojištění pro případ neschopnosti splácet je jedním ze základních produktů nabídek.
Konsolidace u Hello bank lze sjednat ve výši 50 000 až 1 000 000 Kč. Dobu splatnosti nabízí od 6 do 120 měsíců. Úroková sazba je touto společností nabízena od 5,39 %.
Konsolidace půjček Air Bank
Air Bank nabízí sloučení až 10 rozdílných typů půjček. Za zřízení konsolidace, její vedení ani předčasné splacení si neúčtuje žádné poplatky. Administrativní činnosti má společnost Air Bank na vysoké úrovni, proto je sjednání velmi rychlé a nijak náročné.
Konsolidační proces půjček u Air Bank lze sjednat od 5 000 Kč až do 900 000 Kč. Doba splatnosti je od 6 do 120 měsíců. Úrok konsolidace činí sazbu od 3,9 %.
Kdo nabízí nejvýhodnější konsolidaci
Bankovní instituce mají výhodnější podmínky pro konsolidace pohledávek dlužníků. Zároveň jsou však přísnější v kriteriálním hodnocení. Jsou totiž opatrnější a neposkytují konsolidační řízení všem dlužníkům. Jejich bonitu si prověřují.
Srovnání bankovních institucí a jejich nabídek:
- Air Bank – úrok 3,9 %
- Česká spořitelna – úrok 5,9 %
- ČSOB – úrok 4,9 %
- Equa bank – úrok – 3,8 %
- Komerční banka – úrok 3,8 %
- mBank – úrok 3,9 %
- MONETA Money Bank – úrok 3,5 %
- Poštovní spořitelna – úrok 4,9 %
- Raiffeisenbank – úrok 2,99 %
- Sberbank – úrok 2,77 %
- UniCredit Bank – úrok 2,6 %
Nebankovní instituce nabízí méně výhodné, avšak mnohem dostupnější nabídky. Pro klientelu s horší bonitou je to často jediné řešení, jak na konsolidaci dosáhnout. Díky ní se jim podaří snížit splátky úvěrů a přiblíží se k finančním úsporám. Správa pohledávek je pak velmi snadná, jelikož je převedena do jedné.
Srovnání nebankovních společností a jejich nabídek pro rok 2022:
- Hello bank/Cetelem – úrok 5,39 %
- Home Credit – úrok 7,85 %
- Zonky – úrok 2,99 %
Podmínky konsolidací jsou spojené i s dobou splatnosti, RPSN a jinými údaji. Jako například výší půjčené částky.
Recenze a zkušenosti
Z recenzí a zkušeností konsolidace jasně vyplívá, že nejlepší způsob začíná v porovnání nabídek na trhu. Prvním krokem je vyhledání nejvýhodnější konsolidační nabídky, která poskytuje řešení pro individuální požadavky dlužníka.
Subjekt, který konsolidaci zvažuje, si musí ujasnit jeho potřeby. Pokud chce jistotu, výhodnější úrokovou sazbu a striktní nastavení pravidel, doporučuje se využít bankovní instituce. Musí ovšem počítat s kontrolou jeho platebních schopností a finanční stability.
V případě, že není schopen doložit jeho bonitu, nabízí se mu možnost nebankovní společnosti. Na tyto konsolidace dosáhne i dlužník, který má záznam v registru. Procentuální sazby úroků jsou poněkud vyšší. I tak ovšem dosáhne výhodných splátkových hodnot a efektivně půjčky sloučí.
Zkušenosti osob, které zvolili cestu konsolidací, uvádí celý proces do praxe. Online sjednání je vhodnou formou, jak ušetřit čas i cestu na pobočku. Spíše kladně se ovšem staví k návštěvě pobočky. Personál dokáže celou situaci probrat do detailu, zhodnotit možnosti a jasně nastavit rámec konsolidace.
Po konzultaci a návrzích řešení řeknou jasné požadavky, které musí dlužník doložit. Konsolidace probíhá tak, že po splnění všech podmínek jsou bankovní či nebankovní institucí splaceny závazky dlužníka. Sloučí úvěry a zprostředkují vyplacení věřitelů. Osoba, která o konsolidaci požádala, pak jednoduše jen zkontroluje ukončení a uhrazení všech jejích závazků. Splácí dál jen jednu částku, kterou má vedenou vůči konsolidačnímu subjektu.
Pro dlužníka je online srovnání konsolidačních nabídek na trhu krok číslo jedna. Porovná jednoduše jeho možnosti a požádá o konsolidaci tam, kde je to pro něj nejvíce efektivní. Se vším ostatním mu zvolený subjekt pomůže a poradí.