Co je třeba zařídit před odletem do zahraničí
Cestování za prací nebo zábavou může být dobrodružstvím i nepříjemností a stresem. Od zařizování platného pasu až po balení kufrů. Co si pohlídat, aby byla zahraniční cesta co nejvíce bezproblémová?
Před cestou je třeba zkontrolovat několik věcí, díky kterým bude cesta přesně podle představ. Může jít o zařízení platného cestovního pasu, starost o kufry, pojištění, nebo zjištění informací o vízové povinnosti. Díky pečlivé přípravě se výrazně snižuje riziko problémů na cestě.
Kontrola platnosti cestovního pasu
Při cestování do zahraničí je nutné mít platný cestovní pas. Cestovní pas by měl být platný alespoň šest měsíců po návratu domů.
Dále je třeba se ujistit, že má pas dostatek volných stránek pro potřebná víza a razítka, která mohou být během cesty potřeba. Důležité je se informovat o případných vízových omezeních v zemích, do kterých nebo přes které cesta vede. A také o minimální délce platnosti, kterou pasy potřebují pro vstup.
Pokud cestující zjistí, že má propadlou platnost pasu, musí jednat rychle. Naštěstí existuje možnost zrychleného vydání pasu. Nicméně cena rychlopasu je poměrně vysoká, je proto výhodnější pohlídat si platnost pasu s dostatečným předstihem ještě před cestou. Rychlopas lze vyřídit:
- v pracovních dnech do 24 hodin
- do 5 pracovních dnů
Rychlopas, který lze obdržet do 5 pracovních dnů, stojí 3 000 korun. Pro občany mladší 15 let je poplatek 1 000 korun. Vydání rychlopasu do 24 hodin stojí 6 000 korun a pro mladší 15 let 2 000 korun.
Kontrola pravidel a zásad letecké společnosti
Před rezervací letenky se cestující musí ujistit, že si přečetl pravidla a zásady letecké společnosti týkající se odbavení, váhového limitu zavazadel, poplatků za další zavazadla a dalších příslušných předpisů. Letecké společnosti mohou mít v různých zemích různá pravidla, proto je důležité, abyste si je cestující před plánováním letu důkladně přečetli.
U většiny leteckých společností má cestující možnost si vzít do letadla příruční kufr. Kabinovým zavazadlem může být téměř cokoli. Například větší kabelka, brašna s notebookem, malý kufřík, nebo fotoaparát v obalu. U běžných aerolinek je možné si vzít příruční kufr a kabelku do letadla najednou. U nízkonákladových aerolinií už jsou pravidla striktnější a vyžadují pouze jeden příruční kus.
Nejvhodnější je vzít si kufr do letadla jako příruční zavazadlo, nicméně vždy je třeba zkontrolovat, že rozměr a váha kufru odpovídá předpisům letecké společnosti. Příruční kufr je nejlepším řešením z toho důvodu, že se do něj vejde více věcí, než například do kabelky nebo brašny na počítač.
Většina leteckých společností má omezené množství zavazadel, která lze přepravovat během letu. Je důležité zkontrolovat váhový limit zavazadel pro danou leteckou společnost a podle toho uzpůsobit balení.
Většina leteckých společností umožňuje odbavení online, které dokáže ušetřit čas na letišti, zejména pokud cestující nemá s sebou odbavené zavazadlo, jen to příruční.
Víza
V závislosti na cílové destinaci mohou cestující ke vstupu do země potřebovat vízum. To je možné v některých zemích získat po příletu na letišti, v jiných případech je nutné zažádat o víza předem na konzulátu či ambasádě daného státu.
Kontrola požadovaných očkování
V jednotlivých zemích se mohou požadavky na zdravotní péči lišit. Cestující by se vždy měli ujistit, že získali příslušné informace o požadavcích na očkování v zemi, kterou plánují navštívit. Měli byste si také ověřit, zda pro vstup do země není potřeba například potvrzení o vakcíně proti žluté zimnici, covidu nebo jiné očkování.
Také je doporučeno se před cestou do zahraničí očkovat proti nemocem, které jsou v dané zemi běžné. Taková očkování nemusejí být povinná, nicméně dobrovolná vakcinace může výrazně snížit riziko nákazy místními nemocemi.
Mezinárodní roamingový tarif
Před odjezdem do cílové destinace je důležité zajistit způsob, jakým bude možné komunikovat s domovskou zemí, případně jinými zahraničními státy. Je třeba zařídit roaming.
Před zahájením cesty do zahraničí je doporučeno si u svého mobilního operátora zjistit, jaké jsou poplatky za mezinárodní roaming v různých zemích. V současné době je datování, zprávy i volání v rámci EU zpoplatněno stejně jako v České republice, což komunikaci výrazně zjednodušuje.
Seznam věcí na zabalení
Pro větší přehled a pro pocit jistoty, že nebude v kufru do zahraničí nic chybět, je dobré vytvořit seznam věcí, které je potřeba zabalit. Mezi hlavní položky na seznamu by měl patřit:
- cestovní pas
- vízum
- letenka
- druhý platný doklad totožnosti
- fotokopie důležitých dokumentů
- platební karta
- hotovost
Kromě dokumentů a formálních náležitostí je rovněž velmi užitečné nezapomenout přibalit například nabíječku, léky nebo jiné osobní věci, které nemohou chybět (dioptrické brýle, kontaktní čočky).
Dobrým cestovním tipem je pořídit si kopie důležitých dokumentů, jako je pas, vízum nebo letenka. Ty by měli být uloženy na bezpečném místě doma, nebo je mít během cesty u sebe. Tato maličkost může hodně pomoci v případných komplikacích či v případě ztráty.
Také se může hodit prozkoumat klimatické podmínky dané země a dle toho zabalit kufry. V některém ročním období může být v různých zemích nepředvídatelné počasí, jako například cyklóny nebo monzunové deště. A v takových případech platí – kdo je připraven, není překvapen.
Cestovní pojištění
Je dobré zajistit si cestovní pojištění s komplexním krytím zahrnujícím rizika spojená s cestováním a lékařské pohotovosti během cesty i po dosažení cíle, včetně pojištění zavazadel, právní ochrana, nebo asistence.
Také je třeba zkontrolovat způsobilost zdravotního pojištění v zemi, do které člověk cestuje. U očkování by mělo být zajištěno krytí pro případ naléhavých zdravotních potíží.
Místní měna a směnný kurz
Před odjezdem do cílové destinace je třeba zjistit aktuální směnný kurz země, do které má cestující namířeno. Představa o směnném kurzu pomůže naplánovat rozpočet a odpovídajícím způsobem směnit valuty.
Jsou totiž místa, kde není možné platit kartou, nebo má banka horší směnný kurz, než některé směnárny. Proto je před cestou vhodné prozkoumat dané možnosti a případně si vzít odpovídající částku v hotovosti v místní měně.
Prozkoumání možností místní dopravy
Je vhodné seznámit se s možnostmi místní dopravy, jako jsou autobusy, vlaky, trajekty, taxíky a další. Ve většině zemí je také možnost online služeb, jako je Uber, a další aplikace pro sdílení jízd, které usnadní cestování.
Jednou z možností je také půjčit si auto v autopůjčovně. To pomáhá zejména lidem, kteří plánují po celou dobu pobytu v zahraničí hodně cestovat.
V případě, že by člověk neletěl letadlem, nýbrž jel z České republiky autem vypůjčeným od přátel, bylo by potřeba zařídit plnou moc. V takovém případě nejde o běžnou generální plnou moc, nýbrž o plnou moc na zapůjčení auta do zahraničí.
To jen v případě, že auto není napsáno na cestujícího, který auto do zahraničí řídí, ani na žádného z účastníků cesty. Pro lepší představu o tom, co taková plná moc obnáší lze na internetu nalézt vzor plné moci zapůjčení auta do zahraničí.
Seznámení se se zvyklostmi v cílové destinaci
Může se hodit seznámit se se zvyky a kulturou destinace, do které člověk cestuje. Vždy je dobré dbát na vhodné oblečení a dodržování etikety daného místa. Každá země má své zvyklosti, které v jiných zemích nemusí být respektovány. Například:
- Japonsko – úklona je běžnou formou pozdravu.
- Indie – před vstupem do domu je zdvořilé zout si boty.
- Spojené státy – spropitné v restauracích je typické a očekávané.
- Čína – vytáhnout kapesník a hlasitě smrkat se nesluší.
Toto jsou důležité body, které je třeba zkontrolovat a zařídit před cestou letadlem do zahraničí. Jejich dodržování může zpříjemnit zážitky a zároveň zamezit některým problémům, které při cestování do zahraničí mohou nastat.