eToro – poplatky, recenze a zkušenosti
eToro je světově známá sociální investiční a makléřská společnost, která umožňuje manuální i sociální investování do kryptoměn, komodit, cenných papírů a dalších. Jak eToro funguje? A jaké má eToro recenze?
eToro je jednou z předních světových sociálních investičních sítí, jejímž cílem je změnit způsob investování a zlepšit finanční vzdělání investorů. eToro má 10 poboček po celém světě, včetně USA, Velké Británie, Izraele, Kypru a Austrálie.
SHRNUTÍ ČLÁNKU
eToro je světově známá sociální investiční a makléřská společnost.
Broker eToro umožňuje investorům přístup k více než 5 000 různým finančním aktivům z 20 světových burz.
eToro nabízí manuální a sociální investování, které umožňuje uživatelům kopírovat obchody jiných investorů.
eToro nabízí k obchodování akcie, kryptoměny, komodity, měnové páry, ETF, burzovní indexy a investiční portfolia.
Platforma nepodporuje české koruny.
Obchodovat lze na webové platformě i mobilní aplikaci.
Uživatelé můžou vyzkoušet eToro demo účet zdarma, kdy navíc získají zkušebních 100 000 USD.
Minimální limit pro vklad je 500 USD u bankovního převodu, u všech ostatních platebních metod to je 100 USD.
Otevření a vedení účtu je zdarma, platí se poplatky za spready, poplatek za výběr peněz, poplatky za držení přes noc a poplatek za neaktivitu.
Zdanění amerických dividend eToro sazbou 15 % po vyplnění formuláře W-8BEN.
Broker eToro se proslavil díky své sociální investiční platformě – inovativnímu nástroji, který uživatelům umožňuje kopírovat obchody jiných investorů. eToro uvádí, že je největší komunitou obchodníků a investorů na světě, která čítá více než 30 milionů lidí z více než 140 zemí.
Jak eToro funguje? A jaké jsou zkušenosti s eToro?
Co je eToro?
eToro byla založena v roce 2007 v Tel Avivu. Platforma eToro umožňuje obchodníkům a investorům přístup k více než 5 000 různým finančním aktivům z 20 světových burz, včetně akcií, kryptoměn, ETF, indexů, měn a komodit, do kterých lze investovat s pákovým efektem i bez něj.
eToro nabízí každému přístup ke krátkodobým, střednědobým i dlouhodobým investičním možnostem. Platforma láká na manuální a sociální investování.
Sociální investování umožňuje klientům sledovat finanční investiční aktivity jiných klientů a pomocí systému CopyTrader™ replikovat vše, co dělají, v reálném čase. Jednoduše řečeno tento systém umožňuje uživatelům kopírovat obchody jiných investičních účtů automaticky. To je užitečné pro ty, kteří chtějí investovat, avšak nemají dostatek znalostí nebo času na průzkum trhu.
Platforma eToro je k dispozici na www.etoro.com i v mobilní aplikaci eToro dostupné pro iOS i Android.
Investice eToro – co nabízí?
Broker eToro nabízí k obchodování tisíce různých aktiv, ze kterých si vybere každý. Na eToro jsou k obchodování k dispozici např.:
- kryptoměny (Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, Bitcoin Cash, Ethereum a Stellar a další altcoiny)
- akcie (např. Amazon, Facebook, Apple, Google, Tesla, Netflix a další)
- komodity (např. zlato, platina, stříbro, měď, ropa, obilí, káva aj.)
- měnové páry (forex, jako např. EUR/USD, USD/JPY, EUR/GBP a mnoho jiných)
- ETF fondy (neboli indexové fondy)
- burzovní indexy
- investiční portfolia
Aktuální a přesný výčet všech aktiv lze najít na oficiálních stránkách společnosti etoro.com.
Velmi oblíbeným způsobem investování posledních let jsou indexové fondy. Hlavní výhodou indexových fondů je, že jejich správa nevyžaduje mnoho času. Investoři nemusí trávit čas analýzou různých akcií nebo akciových portfolií.
Pokud investor vloží peníze do indexového fondu, jsou tyto prostředky použity k investování do všech společností, které daný index tvoří. Díky tomu má investor rozmanitější portfolio, než kdyby nakupoval jednotlivé akcie. Jedním z hlavních indexů je index S&P 500.
Kdo chce investovat do indexového fondu, musí si založit účet u brokera jako je eToro nebo třeba XTB.
eToro – výhody a nevýhody
eToro má několik výhod i nevýhod, které by měli investoři zvážit předtím, než se rozhodnou používat tuto platformu.
Výhody eToro
- Sociální obchodování: Možnost sledovat a kopírovat obchody zkušených investorů může být pro nováčky velmi výhodná.
- Široká nabídka finančních nástrojů: eToro umožňuje obchodovat s různými aktivy, včetně akcií, ETF, komodit, měn a kryptoměn, což poskytuje investiční rozmanitost a diverzifikaci portfolia.
- Jednoduché uživatelské rozhraní: Platforma je navržena tak, aby byla snadno použitelná pro začátečníky i pokročilé investory.
- Nízké poplatky: eToro účtuje nízké nebo žádné poplatky za obchodování s akciemi a ETF.
- Inovativní funkce: Kromě sociálního obchodování nabízí eToro i další funkce, jako třeba CopyPortfolio, což je možnost investovat do portfolia aktiv s podobnou tématikou nebo strategií.
- eToro Club: Investor se dle investované částky posouvá výše v hierarchii eToro Clubu, s čímž je spojena řada výhod. Jedná se o benefity jako je zasílání denního souhrnu trhu, živé webináře nebo přístup k finančním publikacím typu Wall Street Journal.
- Popular investor program: Pokud bude někdo dostatečně úspěšným investor či traderem a začnou ho kopírovat další uživatelé platformy, může inkasovat velmi zajímavé benefity. Program má celkem 4 stupně a již od 2. stupně se lze těšit na fixní pasivní příjem 400 nebo 800 dolarů.
- Možnost vyzkoušet si eToro demo účet.
Mimo tyto výhody je třeba zmínit i několik nevýhod.
Nevýhody eToro
- Riziko sociálního obchodování: Jakkoliv může být kopírování obchodů jiných investorů výhodné, je to zároveň riskantní, protože i zkušení obchodníci mohou mít neúspěšné obchody.
- Vysoké spready: I když eToro účtuje nízké poplatky za obchodování, vytváří si příjmy prostřednictvím rozdílů mezi nákupní a prodejní cenou (spreadem), které nejsou zrovna zanedbatelné.
- Nedokonalý český překlad platformy.
- Platforma nepodporuje české koruny.
eToro je stabilně fungující broker, který nabízí svým klientům mnoho druhů obchodování. Výhody eToro převažují nad nevýhodami, nicméně každý si musí zvážit, zda je to správná volba pro jeho investiční potřeby a cíle.
V každém případě je nutné si uvědomit, že CFD jsou složité nástroje a přicházejí s vysokým rizikem ztráty peněz v důsledku pákového efektu.
eToro přihlášení, registrace
Kdo chce u eTora začít obchodovat, nemusí si stahovat a instalovat žádný software. eToro funguje na webové platformě. Jedná se o přehlednou a jednoduchou platformu, jejíž fungování brzy pochopí i nový uživatel.
Platforma je dostupná i na mobilních zařízeních s operačním systémem Android i iOS. Mobilní verze se však více hodí ke sledování stavu portfolia než realizaci nákupů či prodejů.
K eToro přihlášení je především nutná registrace. Registrační proces je dost podobný jako u jakéhokoliv jiného brokera. Obchodník musí vyplnit několik formulářů, kam musí doložit i kopie osobních dokladů. Není to nic neobvyklého, doložit doklad totožnosti je podmínkou všech regulovaných brokerů.
V první řadě se vyplňují základní informace o obchodníkovi, potvrdí se souhlas s podmínkami a pokračuje tlačítkem Založit účet. Pro rychlejší registraci lze také využít i facebookový nebo Google profil. Kdo se zaregistroval pomocí emailového účtu, dorazí mu potvrzovací email, který je nutné otevřít a kliknout odkaz v něm. Ověří se tím, že byl zadaný správný email. Po prokliknutí lze hned provést eToro přihlášení.
Po přihlášení na eToro jsou dvě možnosti, jak dále postupovat. Buď si rovnou na svůj obchodní účet vložit peníze (ne více jak 2 000 EUR, když účet ještě není kompletně vyplněný a potvrzený), nebo lze pokračovat v potvrzení a vyplnit profil.
Vyplňují se základní údaje a další informace o obchodních cílech, aktivech, která chce investor obchodovat atd. Pokud někdo nevyplní formuláře správně, může být vyhodnocen jako „rizikový obchodník” a jeho účet by nemusel být schválen.
V takovém případě se stačí vrátit o pár kroků zpět, projet si svoje odpovědi a opravit je. Po schválení je nutné provést ověření totožnosti. K tomu jsou potřeba 4 věci: ověření telefonu (pomocí SMS), ověření adresy (výpis z bankovního účtu, účet za energie aj.), pas/průkaz totožnosti a daňové identifikační číslo (tj. rodné číslo).
Pokud je všechno v pořádku, účet bude s velkou pravděpodobností do několika hodin potvrzen a bude 100% funkční.
Demo účet eToro
Kdo není zkušený investor, může si nejdřív vyzkoušet obchodování a investování nanečisto. eToro totiž nabízí demo účet zdarma. Navíc uživatel demo účtu eToro obdrží zkušebních 100 000 USD, se kterými může naložit dle libosti. Demo účet lze otevřít tady.
Demo účet eToro je vynikajícím nástrojem pro začátečníky. Umožňuje investorovi dělat chyby a experimentovat s různými investičními strategiemi bez jakéhokoli finančního rizika.
Demo účet eToro umožní vyzkoušet si všechny funkce, které platforma nabízí:
- spravovat své virtuální portfolio pomocí přehledného a jednoduchého rozhraní,
- sledovat trendy jednotlivých instrumentů v reálném čase pomocí pokročilých analytických nástrojů,
- experimentovat s různými úrovněmi rizika pomocí pákového efektu,
- spojit se s nejlepšími obchodníky z celého světa a kopírovat jejich portfolia,
- vyzkoušet připravená tematická portfolia,
- investovat, nakupovat.
Demo účet eToro nabízí více než 3 000 nástrojů k obchodování z předních světových trhů.
eToro – vklady a výběry
Minimální vklady na eToro se postupně zvyšují. Z původních 50 USD se zvýšily na 100 USD, pak na 200 USD, 400 USD a v lednu 2018 činil minimální vklad 500 USD. Dnes je minimální limit pro vklad 500 USD u bankovního převodu a pro všechny ostatní platební metody je limit stanoven na 100 USD.
Peníze lze na platformu vkládat v dolarech, eurech i korunách (včetně vkladu prostřednictvím platební karty). Koruny se však na platformě automaticky převedou na jednu z preferovaných měn obchodního účtu, což jsou eura nebo americké dolary.
Ke vkladu peněz na eToro lze využít klasické metody, mezi které patří platební karty, bankovní převod, Skrill, PayPal, Klarna nebo Neteller.
Co se týká výběru peněz, lze použít stejné způsoby, jaké jsou pro vklad. Minimální výše výběru je 30 USD.
Investiční portfolia eToro
Kromě již uvedených aktiv nabízí eToro chytrá investiční portfolia (Smart Portfolios). Jsou to dlouhodobá, investiční portfolia sestavená analytiky eToro. Každé z nich má vlastní investiční strategii. Minimální vstupní investice do těchto portfolií je 500 USD.
Investor si může vybrat z nabídky více než 65 Smart portfolií, která pokrývají celou řadu hlavních tržních témat, trendů a odvětví. Mezi rostoucí tržní trendy patří třeba čistá energie či herní průmysl, z nových technologií to jsou polovodiče, decentralizované finance (DeFi) nebo metaverzum.
Smart Portfolia využívají tzv. dynamickou alokaci aktiv, v rámci které jsou kombinovány aktivní a pasivní metody investování. Pravidelně také dochází k rebalancování portfolií.
eToro Nasdaq
Nasdaq je největší a nejznámější akciová burza na světě, která je známá svým zaměřením na technologické společnosti, největší papírenské společnosti a rychle rostoucí firmy. Na tomto trhu lze obchodovat akcie, opce a futures kontrakty.
Na Nasdaq jsou kótovány akcie více než 5 000 společností ze 40 zemí celého světa. Lze tu najít technologické giganty jako je Apple, Microsoft, Facebook a mnohé další. Nejlépe lze sledovat vývoj jednotlivých burz přes index. Hlavním indexem Nasdaq je Nasdaq Composite. Druhým nejznámějším indexem je Nasdaq 100.
Index Nasdaq 100 je tvořen 100 největšími společnostmi v USA, s výjimkou finančního sektoru.
Jak obchodovat na Nasdaq? Není to nic složitého. Obchodování na Nasdaq nabízí i eToro. Stačí si u něj najít titul, který chce obchodník obchodovat. Pak otevře okno grafu a může zadat obchodní příkaz.
eToro poplatky
Každý broker má nějaké poplatky. U eToro je otevření a vedení účtu zdarma. Neplatí se ani žádné provize za investování do akcií a ETF. Nicméně eToro si jako poplatek účtuje rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou (spready). Ty jsou následující:
- Kryptoměny: 1 % za nákup a prodej – poplatek je zahrnutý v kupní ceně kryptoměny
- Komodity: většinou v rozmezí 2 – 45 pipů; v případě palladia však 130 000 pipů a kakaa 500 pipů
- Forex: většinou 1 – 10 pipů; u exotičtějších měnových párů i více než 100 pipů, u USD/RUB je to 1000 pipů
- Indexy: 0,75 – 12 pipů
- Akcie: nulový poplatek (při obchodování jako CFD od 0,01 % za den)
- ETF: nulový poplatek (při obchodování jako CFD od 0,01 % za den)
Aktuální sazebník poplatků na eToro je zde.
Mezi další eToro poplatky pak patří i poplatek za výběr peněz, který je 5 USD, což při minimálním výběru 30 USD není úplně málo. Je proto lepší vybírat větší částky a nevybírat příliš často. Také je nutné počítat s tím, že při vkladech a výběrech v jiné měně než USD se platí poplatky za konverzi.
Za CFD pozice, které zůstanou otevřené přes noc, může být účtován poplatek v závislosti na hodnotě pozice. Je to vlastně úroková platba na pokrytí nákladů na pákový efekt, který se využívá přes noc. Také se platí poplatky za držení přes víkend. Ty jsou trojnásobkem poplatku za držení přes noc. Poplatky za držení přes víkend jsou účtovány buď ve středu, nebo v pátek, v závislosti na aktivu.
Broker eToro si rovněž účtuje poplatek za neaktivitu. Kdo se ke svému účtu nepřihlásí déle než 12 měsíců, měsíčně mu bude eToro z účtu strhávat 10 USD.
eToro peněženka
eToro peněženka funguje pouze pro kryptoměny. Kryptopeněženka eToro Money slouží k převedení kryptoaktiv z investiční platformy eToro do kryptopeněženky eToro Money. Jedná se o snadno použitelnou, bezpečnou digitální peněženku pro různá kryptoaktiva.
Jak poslat mince z peněženky eToro do jiné peněženky? Je třeba se přihlásit ke svému účtu v peněžence prostřednictvím mobilu. Na kartě „Zůstatek“ se klepne na typ kryptoměny, kterou chce člověk odeslat. Pak vybere částku k odeslání a zadá veřejnou adresu příjemce.
Veřejnou adresu může zadat ručně nebo klepnutím na ikonu fotoaparátu naskenuj QR kód příjemce, čímž se veřejná adresa vloží automaticky. Na mobil přijde SMS zpráva s ověřovacím kódem. Ten je třeba zadat do aplikace a kliknout na tlačítko „Ověřit“.
Aktuální seznam všech kryptoaktiv a tokenů podporovaných eToro peněženkou lze najít na stránce Poplatky peněženka v sekci Limity pro odesílání transakcí.
Dividendy eToro – zamezení dvojího zdanění
Až do konce roku 2022 byla jedna z hlavních nevýhod eToro nemožnost vyplnit formuláře W-8BEN pro zamezení dvojího zdanění dividend eToro vyplácených americkými společnostmi.
Nyní už tuto možnost všichni čeští uživatelé eToro mají. Americké dividendy eToro jsou tak daněny pouze 15 % sazbou. Nicméně není to automatické. Po přihlášení na eToro je nutné aktualizovat informace v části formuláře W-8BEN, která se týká výhod plynoucích z dohody o zamezení dvojího zdanění.
Formulář je třeba vyplnit a odeslat. Ve formuláři nebo na platformě musí být zadané daňové identifikační číslo, což může být buď DIČ, rodné číslo nebo číslo občanského průkazu. Jen tak obchodník získá nárok na 15% danění dividend eToro.
eToro – zkušenosti
Kdo bude chtít obchodovat na eToro, určitě ho bude zajímat, jaké jsou eToro zkušenosti. V hodnoceních a zkušenostech eToro lze vyčíst, že broker je oblíbený mezi začínajícími investory díky přívětivé obchodní platformě a demo účtu zdarma.
Obchodníci si také chválí možnost sociálního investování. Jiní vidí hlavní výhodu eTora v tom, že nabízí obchodování akcií i ETF bez poplatku. Všichni jednoznačně pozitivně hodnotí intuitivní webovou i mobilní aplikaci.
Na druhou stranu se ve zkušenostech s eToro objevuje negativní hodnocení zákaznické podpory eToro, která je omezená a nabízí pouze e-mailový kontakt nebo možnost odeslání žádosti o podporu.
Profesionální obchodníci s kryptoměnami oceňují pokročilé obchodní funkce eToroX a možnost převodu z fiat na krypto, zatímco začátečníci oceňují možnost kopírovat obchody zkušených obchodníků.
eToro – recenze
Komunita eToro čítá více než 30 milionů lidí, takže lze internetových diskuzích najít velké množství recenzí eToro. Kladně je hodnoceno následující:
- jednoduchá a přehledná platforma
- mezinárodně etablovaná společnost
- přístup k velkému množství aktiv
- nízké minimum pro založení účtu a zahájení investování
- možnost sociálního investování
- demo účet se zkušebními 100 000 USD
- zlomkové akcie
Z negativních recenzí eToro vyplývají stížnosti na pomalé procesy (verifikace účtu, výběry aj.) a špatný zákaznický servis.
Také je potřeba zmínit, že v roce 2013 byla eToro orgánem CySEC uložena pokuta ve výši 50 000 EUR kvůli zjištěným nedostatkům, které se týkaly její organizační a provozní struktury již v roce 2010.
V roce 2015 byla společnost eToro zařazena na černou listinu Quebecu jako neoprávněná zahraniční společnost, která prostřednictvím své obchodní platformy nabádala rezidenty k investování do binárních opcí.
XTB recenze, Degiro recenze, Fondee recenze
Mnoho lidí v současné době zajímají možnostmi, jak zhodnotit peníze, kam investovat a jakými způsoby. Kromě makléřů mohou využít i další brokery, kteří zprostředkovávají obchodování na finančních trzích.
Mezi nejznámější brokery patří kromě eToro také např. XTB, Degiro, TopForex nebo investiční platforma Fondee. Kdo s investováním začíná, může mít s výběrem správného brokera problém. Proto je vždy důležité, si nejprve přečíst nějaké recenze.
Recenze XTB, Degiro, Fondee recenze a recenze dalších brokerů jsou bez problémů dohledatelné na internetu. Své zkušenosti v nich uvádí reální klienti, proto je možné se seznámit s kladnými i zápornými hodnoceními.
Na základě recenzí se může začínající investor rozhodnout, jestli dá přednost XTB, eToro nebo úplně jinému brokerovi. Při výběru brokera je dobré se zaměřit na to, jestli je poskytován demo účet. Ten totiž umožňuje, aby si uživatel zdarma a bez rizika vyzkoušel obchodování na dané platformě.
Upozornění na rizika
eToro je platforma pro více aktiv, nabízející jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Vezměte prosím na vědomí, že CFD jsou složité nástroje a je s nimi spojeno vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.
Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků. Prezentovaná historie obchodování je kratší než 5 úplných let a nemusí stačit jako základ pro investiční rozhodnutí. Toto sdělení je určeno pouze pro informační a vzdělávací účely a nemělo by být považováno za investiční radu nebo investiční doporučení.
Copy Trading nepředstavuje investiční poradenství. Hodnota vašich investic může jak stoupat, tak i klesat. Váš kapitál je vystaven riziku.
Investování do kryptoaktiv je vysoce volatilní a v některých zemích EU neregulované. Neexistuje zde žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.
eToro USA LLC nenabízí CFD, nečiní žádná prohlášení a nepřebírá žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.