Provoz auta – povinné ručení, přepis, odhlášení, autolékárnička
Koupit si nové či ojeté auto a bezstarostně s ním jezdit není jen tak. S provozem automobilu se pojí mnoho povinností, jež není radno přehlížet. Jakékoli opomenutí pravidel může mít za následek nemalé pokuty. Jak na provoz auta? Jak sjednat povinné ručení, co je potřeba k přepisu a odhlášení, nebo co musí obsahovat autolékárnička?
Koupě nového vozu, s nímž dosud nikdo nejezdil, je administrativně výrazně jednodušší, než nákup vozidla ojetého. Starší vůz již svého majitele má a chce-li jej vlastník prodat, musí splnit několik požadavků.
Přepis vozidla na nového majitele
Zaprvé musí být sepsána kupní smlouva, v níž jsou specifikovány veškeré technické parametry automobilu, cena za vůz a osobní údaje prodejce i kupujícího. Na základě kupní smlouvy a převodu finančních prostředků následně dochází k přepisu vozu na úřadu obce s rozšířenou působností.
Od roku 2016 již není nutné vůz nejprve odhlašovat z registru motorových vozidel, jak tomu bylo dříve, nýbrž jej lze rovnou přepsat na nového majitele, a to ve lhůtě 10 dní od prodeje. Odpadá tak jeden administrativní úkon. Nezbytná je však evidenční kontrola na STK, která nesmí být starší než 30 dní.
K přepisu vozidla je potřeba doložit několik dokumentů:
- občanský průkaz
- plná moc prodávajícího nebo kupujícího
- přihláška k registraci vozidla pro registr silničních vozidel
- velký technický průkaz
- smlouva o koupi
- protokol o evidenční kontrole
- zelená karta (povinné ručení)
Pomoci může také formulář přepis vozidla 2022, který ulehčí administrativu. Administrativní poplatek za přepis vozu činí 800 Kč. Evidenční kontrola na STK se cenově pohybuje v rozmezí od 200 do 800 Kč.
Plná moc na přepis auta
Plná moc na přepis auta je vyžadována v případě, že buď kupující nebo prodávající není na úřadě přítomen. Zmocněncem může být jakákoli plnoletá a svéprávná osoba, kterou si člověk zvolí.
Plná moc se neobejde bez důležitých náležitostí, jakými jsou osobní údaje zmocnitele i zmocněnce, čili jméno a příjmení, trvalé bydliště, rodné číslo. Důležitým údajem je předmět plné moci, tzn. k čemu je zmocněnec oprávněn. V tomto případě k přepisu vozidla.
Plná moc na přepis auta musí rovněž obsahovat specifikace automobilu, tedy tovární značku a model, výrobní číslo karoserie VIN kód a číslo registrační značky.
Odhlášení auta
Odhlášení vozidlo nastává v případě, kdy auto dosloužilo svému účelu a je čas jej odvézt na vrakoviště. Správný postup však majiteli vozu ukládá povinnost auto ekologicky zlikvidovat. Bez tohoto dokumentu nelze provést odhlášení z registru silničních vozidel ani zrušit povinné ručení. Jaké další listiny jsou potřeba:
- doklad totožnosti
- velký technický průkaz
- registrační značka (SPZ)
- protokol o ekologické likvidaci
- formulář k odhlášení vozidla
Všechny tyto dokumenty je potřeba zanést na úřad obce s rozšířenou působností, kde úředník podrobně vysvětlí, jak odhlásit auto. Odhlášení samo o sobě nemusí být trvalé, nýbrž může se tak dít pouze dočasně.
Děje se tak v případech, kdy vlastník vozu nemá v plánu auto po delší dobu používat a chce se vyhnout placení povinného ručení. To je totiž nutné hradit i v případě, kdy auto (byť nepojízdné) stojí dlouhá léta v garáži na zahradě. Odhlášení je na 12 měsíců, tato doba lze následně dále prodloužit.
Protokol o dočasném vyřazení auta z evidence je pro pojišťovnu dostačující. Při opětovném přihlašování auta je nezbytná platná technická kontrola a nová pojistka.
Povinné ručení
Motoristé mají velký zájem o to, aby zákonné pojištění bylo co nejméně nákladné. Vybrat nejlevnější povinné ručení však nemusí být snadné. Pojišťoven je celá řada a probírat se nabídkami jednotlivých společností je velká časová investice.
Existují však online srovnávače, které během okamžiku nabídnou porovnání pojištění auta. Dle zadaných parametrů vozu i řidiče systém vyhledá pojištění na míru, jež lze jedním klikem seřadit dle nejlevnějšího. Mezi požadované informace se řadí stáří, typ a model vozu, objem motoru a výkon, plánovaný provoz auta, věk a bydliště motoristy, a v neposlední řadě také počet předchozích nehod a typ předešlého pojištění.
K povinnému ručení je výhodné sjednat v balíčku také havarijní pojištění, k čemuž mnohé pojišťovny jako bonus připojují i připojištění skel, pojištění proti přírodním živlům, střet se zvěří, či jiné výhody a slevy.
Autolékárnička
Autolékárnička patří k povinné výbavě vozu. Její platnost je stanovena na 4 roky a mít v pořádku její obsah je více než žádoucí. V případě autonehody dokáže zachránit život. Neměla by ležet na přímém slunečním svitu a musí být uložena na snadno přístupném suchém místě.
Její obsah se liší dle kategorií. Do první kategorie spadají osobní auta, nákladní automobily a dodávky.
Položka | Počet |
---|---|
Hotový obvaz s 1 polštářkem | 3 |
Hotový obvaz se 2 polštářky | 3 |
Náplast hladká cívka | 1 |
Obinadlo škrtící pryžové | 1 |
Rukavice pryžové (latexové) | 1 |
Isotermická fólie (min. 200 x 140 cm) | 1 |
Nůžky | 1 |
Autolékárnička II. kategorie se pojí s autobusy (vozidla, která přepravují do 80 cestujících). Jednotlivé položky jsou stejné, ovšem jejich počet je navýšen. Počet obvazů 5, náplasti a rukavice dvoje, obinadlo 3x. Isotermická fólie a nůžky postačí jedny.
Obsah autolékárničky III. kategorie pro vozy přepravujícím více než 80 cestujících je ještě více navýšen, případně lze mít ve voze umístěné dvě autolékárnička II. kategorie. Pro motocykly platí povinnost autolékárničky také. V počtu 1 kus jsou nutné hotový obvaz s 1 polštářkem, hotový obvaz se 2 polštářky, pryžové škrtící obinadlo, latexové rukavice a nůžky.
Autolékárnička se musí pravidelně kontrolovat, alespoň jednou za rok. Autolékárnička – platnost je důležitým aspektem řidiče a její vybavení může pomoci při nehodách a dalších svízelných situacích.