7 věcí, které je nutné promyslet před sjednáním rychlé půjčky
Nebankovní úvěry jsou spojeny s určitými riziky. To platí pro všechny rychlé půjčky, mezi které patří například půjčky bez doložení příjmu, půjčky pro studenty, půjčky bez registru nebo konsolidace půjček pro dlužníky. Jejich sjednání je tedy nutné nejprve dobře promyslet. Na jaké otázky by se měl každý zájemce o nebankovní úvěr zaměřit?
Poskytovatelé nebankovních půjček lákají nové klienty na různé líbivé slogany. Nabízejí půjčky bez doložení příjmu nebo bez registru, studentské půjčky, půjčky v hotovosti, rychlé SMS půjčky a někteří z nich také konsolidaci půjček pro dlužníky s vyřízením ihned. Už však neupozorní na rizika, která s sebou tyto úvěry přinášejí.
Každý zájemce o nebankovní úvěr by si měl před podpisem úvěrové smlouvy odpovědět na několik otázek, aby předešel případným problémům se splácením. Ty totiž mohou vést k dalším, mnohem závažnějším potížím včetně exekuce a osobního bankrotu.
1. O jakou částku se má jednat?
Nejprve je nutné dobře promyslet, kolik peněz je skutečně potřeba. Platí, že čím méně si člověk půjčí, tím lépe. Je však pravidlem, že s většími půjčkami na delší dobu jsou spojené výhodnější podmínky. Vzhledem k tomu, že RPSN bývá u vyšších částek nižší, se může zdát, že půjčit si vyšší obnos se vyplatí více.
Vždy je však mnohem rozumnější půjčit si jen tolik, kolik je doopravdy potřeba, co nejrychleji částku splatit a mít vše vyřízené. Vyšší částky svádí k většímu utrácení a v konečném důsledku mohou vést k tomu, že je dlužník nebude schopen splatit.
2. Jak dlouhá bude doba splatnosti?
Čím delší doba splatnosti, tím nižší měsíční splátky a také vyšší konečná částka za úroky. Jak bylo řečeno výše, člověk by se měl především snažit půjčku splatit co nejrychleji. Prodlužování doby splatnosti nemá smysl, pokud to není bezpodmínečně nutné.
U rychlých půjček, mezi které patří například půjčky bez doložení příjmu, půjčky bez registru, půjčky na ruku, popřípadě také studentské půjčky nebo konsolidace půjček pro dlužníky, jsou obvykle splatné jednorázově. Doba splatnosti často činí pouhých 30 dní či méně, s čímž je nutné počítat.
Pokud se splátka nezašle včas, začnou se načítat úroky z prodlení a různé poplatky, kvůli nimž se celková splatná částka značně navýší.
3. Jak vysoké jsou poplatky a úroky?
Výše úrokové sazby a poplatků spojených s půjčkou, respektive RPSN by mělo být první věcí, o kterou se zájemce o půjčku zajímá. Čím nižší RPSN, tím levnější půjčka.
Ideální samozřejmě je, když je RPSN 0 %. Půjčky s nulovou RPSN jsou nabízeny jako půjčky zdarma, protože za ně klient nic nepřeplatí – splatí pouze částku, kterou si půjčil. Je však nutné se dobře seznámit s podmínkami poskytovatele úvěru a také s výší případných sankcí při pozdním splacení. I levná půjčka se totiž může pěkně prodražit.
4. Co když žádná solidní společnost půjčku neposkytne?
Každý poskytovatel půjčky je povinný prověřit tzv. bonitu klienta, což znamená zkontrolovat jeho případné záznamy v úvěrových registrech a posoudit výši a zdroj jeho příjmu. Jestliže je klient shledán nebonitním, nebude mu úvěr poskytnut.
A jak v takovém případě postupovat dál? To, že i nebankovní společnost odmítne půjčku poskytnout, je nutné brát jako znamení. Pravděpodobnost, že by daný člověk nebyl schopný úvěr splatit v dohodnutém termínu, je totiž extrémně vysoká.
Nezbývá tedy než se pokusit vyřešit svou situaci jinak. Peníze lze rychle získat například prodejem nepotřebných věcí nebo jednorázovou brigádou s okamžitou výplatou.
Určitě nelze doporučit půjčky od společností, které půjčí každému – jedná se o lichváře parazitující na lidech s finančními problémy, jejichž cílem je vymámit z „klienta“ co nejvíc peněz. Mnohdy pak tyto závazky končí u vymahačských společností, jejichž pracovníci si s dlužníky neberou žádné servítky.
5. Co když nebude možné zaslat splátku včas?
Každý žadatel o rychlou půjčku by měl mít plán pro případ, že nebude moct zaslat splátku v dohodnutém termínu. Nutno podotknout, že by se určitě nemělo jednat o splacení půjčky další půjčkou, protože by se tím akorát tak roztočila známá a obávaná dluhová spirála.
Pokud nakonec skutečně není možné splatit úvěr včas, je nutné neprodleně kontaktovat věřitele a s touto skutečností ho obeznámit. Poskytovatelé nebankovních půjček bývají ochotní domluvit se na alternativním řešením, pokud vidí snahu ze strany dlužníka.
6. Jaké jsou sankce za nesplácení?
Výše sankcí za zpoždění se splátkou je uvedená ve smlouvě o úvěru. Je naprostou samozřejmostí se výší sankcí a dalšími podmínkami předem seznámit. Pokud něco není jasné, neměl by žadatel smlouvu vůbec podepisovat.
7. Existují lepší možnosti řešení finančních problémů?
Obecně lze říci, že jsou rychlé nebankovní půjčky velmi nevýhodné. Mají vysokou RPSN a často je s nimi spojena řada poplatků, tudíž člověk ve výsledku přeplatí vysoké částky. Proto by měly představovat až to nejkrajnější řešení.
Pokud je to jen trochu možné, je dobré se nebankovním půjčkám vyhnout. Peníze lze rychle získat i jinými způsoby, například již zmíněným prodejem nepotřebných věcí nebo brigádou s okamžitou výplatou.
Koneckonců i půjčka od rodinného příslušníka bývá lepším řešením než úvěr u nebankovní společnosti, protože příbuzný zřejmě nebude požadovat úroky ani poplatky. V takovém případě je nicméně doporučováno sepsat smlouvu o půjčce, jelikož pořádek zkrátka dělá přátele.