Banky zvyšují úrokové sazby na spořicích účtech, inflaci to však pořád nekryje

Česká národní banka jednorázově zvýšila úrokovou sazbu nejvíce za posledních 24 let. Vlivem neustále rostoucí inflace však ztrácejí peníze na spořicích účtech i nadále hodnotu. Proč si ho tedy zřizovat? A která instituce nabízí ten nejvýhodnější?

Spořicí účty jsou v Česku populární, o čemž svědčí skutečnost, že je zde vlastní více než polovina občanů. Každý čtvrtý disponuje 2 spořicími účty, každý sedmý má dokonce 3 a více. Například u České spořitelny, největší banky v ČR, ho využívá 90 % jejích primárních bankovních klientů.

Čtvrtina dotázaných uvádí, že pro ně spořicí účet představuje spoření pro děti nebo finanční rezervu, na kterou nesahají, pokud to není nezbytně nutné. Stejný počet oslovených našetřené peníze využívá na pokrytí větších plánovaných výdajů, jako je dovolená nebo vybavení domácnosti.

Úrok postupně zvyšují všechny banky

Česká národní banka na začátku listopadu nečekaně zvýšila úrok o 1,25 %. „Jedná se o nejvýraznější jednorázové zvýšení úrokové sazby od června 1997, což bankám otevírá prostor pro citelné navýšení úročení vkladů klientů,“ říká Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank.

Portál Vpenize.cz již dříve informoval, že banky slibují zvýšení úrokových sazeb na spořicích účtech, a tak se nyní děje. Většina bank na krok ČNB zareagovala posílením úroků hned v listopadu, jako poslední se 1. prosince přidaly i Česká spořitelna, Fio banka, Equa bank, mBank a Raiffeisenbank.

Základní úroková sazba ČNB v současnosti činí 2,75 %. A banky se uvědomují, že může stoupat i v budoucnu. Zástupci UniCredit Bank, Monety a dalších se nechali slyšet, že jsou připraveni se možným dalším změnám v sazbách přizpůsobit.

„Kroky ČNB opět vrací bankovní trh k poměrům, kdy banky soupeří o depozita. Z pohledu spořících klientů jde tedy o dobré zprávy,“ říká ke změnám ředitelka Banky Creditas Ivana Pícková. Její klienti se mohou těšit z atraktivnějších úroků také u termínovaných vkladů.

ČNB zvýšila úrok
Česká národní banka na začátku listopadu jednorázově zvýšila úrok na aktuálních 2,75 %.

Nejvýhodnější spořicí účet

Jak nyní vypadá nabídka spořicích účtů?

PRODUKTHLAVNÍ ROČNÍ ÚROKOVÁ SAZBA
Air Bank –⁠ Spořicí účet1,5 % do 250 000 Kč
Creditas –⁠ Spořicí účet +2 % do 350 000 Kč
Česká spořitelna –⁠ Spoření ČS1,5 % (do finančního limitu dle typu spořicího účtu)
ČSOB –⁠ Spoření s bonusem0,5 % do 250 000 Kč
Equa bank –⁠ Spořicí účet MAX0,1 % do 500 000 Kč
Equa bank –⁠ Spořicí účet HIT1,5 % do 200 000 Kč
Expobank –⁠ Běžný účet NEO2,01 %
Fio banka – Fio konto 1,5 % do 200 000 Kč
Hello bank! – Spořicí účet1,8 % do 200 000 Kč
Komerční banka KB Spořicí konto Bonus 0,2 % do 200 000 Kč
mBank – mSpoření1,5 % do 100 000 Kč
Moneta Money Bank Spoření B2,5 % do 1 000 000 Kč
Raiffeisenbank Spořicí účet HIT PLUS až 5,2 % do 500 000 Kč
Sberbank – Fér spoření Plus1,5 % nebo 1,8 % do 1 000 000 Kč
Trinity – Dobrý klient 2,58 %
UniCredit Bank – Prima 0,05 % do 499 999 Kč

Nejlepší spořící účet nabízí banka Trinity, která u svého produktu Dobrý klient nastavila úrokovou sazbu na 2,58 %. Za zvážení stojí i Expobank, která úrokem 2,01 % ročně zhodnocuje celou výši vkladu na běžném účtu NEO. Tyto 2 instituce si navíc na rozdíl od jiných nekladou žádné zvláštní požadavky.

U těch dalších je výhodné zúročení peněz podmíněno výší vkladu. U Equa bank je navíc potřeba v daném měsíci provést 3 platby kartou zřízenou k běžnému bankovnímu účtu, v případě Air Bank je to dokonce 5 plateb. Kdo chce lepší úrok na Sberbank spořící účet, musí využívat i její běžný účet.

Jak noví, tak stávají klienti si chválí také spořicí účet od Monety Money Bank, jehož roční úrok 2,5 % je po Trinity Bank 2. nejvyšší na trhu. Vztahuje se na všechny vklady do 1 000 000 Kč, s čímž většina lidí nemá problém.

banky zvyšují úroky na spořicích účtech
Ne nejvýhodnější zhodnocení peněz lze dosáhnout u Trinity Bank, Expobank a Monety Money Bank.

Inflaci růst úroků nedorovná

Průzkum, který na přelomu října a listopadu provedla Expobank, ukázal zajímavé skutečnosti. Zejména to, že 3 z 5 Čechů mají spořicí účet, zhodnocení však nenabízí. Jak je to možné?

Přestože úroky na spořicích účtech rostou, je třeba uvědomit si sílu inflace. V říjnu 2021 stoupla meziročně o 5,8 %, což nepřekonají ani ty nejvyšší nabízené úrokové sazby. To znamená, že i při úroku 3 % uložené peníze reálně ztrácejí hodnotu.

Proč si tedy zřizovat spořicí účet?

Šéf investičních a spořících produktů České spořitelny Roman Choc uvádí další důvod, proč od spořicích účtů neupouštět. Tím je tvorba finanční rezervy, která pokryje náklady domácnosti alespoň na několik měsíců a která je s rostoucí inflací čím dál nezbytnější.

spořicí účet lze zřídit z domu
Spořicí účet je vhodný pro každého, kdo chce rychle, bezpečně a z domu bezpečně zhodnotit své peníze.

„Úročení spořicích účtů se dlouhodobě pohybuje pod hranicí inflace v celé Evropě. Spořicím účtem nelze porazit inflaci, nicméně vytvoření krátkodobé rezervy je klíčovou podmínkou, aby klienti mohli začít využívat investiční produkty, které představují skutečně efektivní zhodnocení úspor a nástroj pro tvorbu dlouhodobé finanční rezervy,“ vysvětluje Choc. 

Dodává, že podle statistik čtvrtina českých domácností hospodaří s rezervou menší než 10 000 Kč.

Další výhody i nevýhody spořících účtů a jejich podrobné srovnání přináší portál NavigatorUveru.cz.

TIP: Úroky na spořících účtech sice rostou, avšak obchodníci doporučují našetřené peníze i investovat. Například prostřednictvím světoznámé investiční společnosti eToro.