Portu – investice, přihlášení, recenze, vyplatí se na poplatcích?

Dnešní doba nabízí širokou škálu investičních možností. Investoři hledají vhodný nástroj pro řízení jejich investičních portfolií. Vznikají proto investiční platformy, které investorům pomáhají při dosahování jejich finančních cílů. Jednou z nich je i Portu. Jak Portu funguje?

Možnosti investování jsou dnes nepřeberné. Přesto spousta lidí nechává své peníze ležet ladem. Na běžných či spořících účtech mají velké množství peněz s minimálním úročením. Investovat dobře a snadno totiž není vůbec jednoduché. Vzniklo proto Portu, které lidem s investováním pomáhá.

Co je Portu, co nabízí a jaké mají lidé zkušenosti s Portu? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší následující kompletní recenze Portu.

Nejdůležitější informace k Portu

Portu je česká investiční platforma, která za poplatek skládá a řeší investice pro své klienty.

Portu investuje primárně do ETF s možností investovat i do konkrétních akcií, včetně těch na Pražské burze.

Poplatek je nejvýše 1 % ročně s možností jej snížit zapnutím fixace a navýšením objemu zainvestované částky.

Co je Portu?

Portu je první online investiční platforma svého druhu v Česku. Zároveň se jedná o platformu automatizovanou. To znamená, že na investice nedohlížejí lidé, nýbrž chytrý algoritmus.

Investování s Portu.cz je pasivní. Investuje se především do indexových fondů (ETF), kdy namísto aktivního řízení podílového fondu drahými manažery probíhá investování podle chytrého algoritmu nezávisle na lidech. Díky tomu má Portu velmi nízké náklady a tím pádem poplatky pro investory.

Portu založila WOOD & Company. To je prestižní česká investiční skupina, jejíž historie sahá až do roku 1991. Je největším obchodníkem s cennými papíry na pražské burze. Specializuje se na poskytování komplexních finančních služeb pro institucionální klienty, korporátní zákazníky, hedgeové fondy a další investory. Má pobočky v 5 evropských metropolích.

Pro své klienty spravuje skupina WOOD & Company majetek v hodnotě přes 100 miliard korun. Vizí Portu je změnit způsob, jak lidé nakládají s penězi.

Činnost Portu podléhá dohledu České národní banky. Nedodržování zákonů či pravidel trhu je bankou přísně postihováno. Investoři se zároveň nemusejí bát, že by o své peníze přišli, protože Portu přispívá do Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. V případě problémů by tak byli odškodněni.

Portu.cz – pro koho se hodí?

Název Portu je zkratkou anglického „portfolio for you“. Hodí se pro všechny, kteří chtějí investovat své peníze. Investovat může každý bez ohledu na vzdělání, množství peněz nebo zkušeností z oblasti investování.

Portu se hodí pro malé i střední investory. Nejvíce poslouží těm méně zkušeným a lidem co se o nic nechtějí starat. Portu totiž vytváří portfolio na míru.

Portu.cz je jednoduchá, dostupná a flexibilní platforma, která je přístupná jak pro začátečníky, tak pokročilé investory. Vhodná je pro ty, kteří nemají čas se věnovat investování, nebo nemají dostatek zkušeností.

Avšak vhodná je zejména pro ty, kteří chtějí investovat dlouhodobě (5 a více let) a chtějí mít přehled o svých investicích online. Portu.cz nabízí jednoduché a dostupné investování pro každého. Pro koho se naopak Portu.cz nehodí, jsou spekulanti na krátkodobý růst akcií.

Proč investovat s Portu?

Na trhu je dnes široká nabídka platforem, které nabízejí nepřeberné možnosti investování. Proč tedy zvolit práve Portu? Výhody Portu jsou následující:

  • diverzifikace portfolia
  • možnost investování již od 500 Kč
  • investovat lze jednorázově i dlouhodobě
  • investování bez vstupních i výstupních poplatků
  • možnost snížení poplatků u dlouhodobých investic
  • nákup frakčních akcií – není nutné nakupovat jen celé akcie
  • volitelné měnové zajištění
  • vlastní portfolio nebo portfolio na míru
  • reálné vlastnictví akcií
  • reinvestování dividend
  • automatická diverzifikace portfolia
  • neustálý vývoj a nabídka nových produktů
  • možnost investování kdykoliv ukončit a vybrat peníze
  • podpora v češtině

Hlavní výhodou Portu je diverzifikace portfolia. To znamená, že Portu každý vklad bez ohledu na jeho výši rozdělí do celého portfolia díky využití tzv. frakcí cenných papírů. Investor tak získá diverzifikované portfolio složené z tisíců akcií a dluhopisů z celého světa.

Diverzifikací se sníží riziko investování, kdy se nespoléhá na jediný produkt, nýbrž se rozdělují aktiva do různých oblastí. Každé portfolio se pravidelně kontroluje a v případě potřeby rebalancuje.

Díky investování do likvidních indexových ETF, pokročilým technologiím a automatizaci jsou poplatky Portu velmi nízké.

Investice Portu – co nabízí?

Portu.cz nabízí mnoho možností, jak a do čeho investovat. Na své si tu přijde začátečník i zkušenější investor. Aktuální nabídka produktů je následující:

  • Portfolio na míru
  • Tematické strategie
  • Vlastní strategie
  • Portu DIP
  • Dětské účty
  • Investiční rezerva
  • Portu Crypto
  • Portu Gallery
  • opPORTUnity

Jaké jsou konkrétní investice Portu? Investuje se do různých druhů investičních instrumentů. Avšak především se jedná o ETF neboli exchange-traded funds, česky burzovně obchodovaným fondům. ETF umožní portfolio snadno diverzifikovat a držet náklady nízko.

Pokud se přes Portu rozhodne investovat někdo bez zkušeností nebo jen s málem zkušeností, může využít Portfolio na míru. O všechno se v tomto případě postará Portu. Naopak zkušenější investoři mohou zvolit Vlastní strategie, kdy si z akcií a ETF vytvoří portfolio podle svých představ.

Investovat lze i pomocí tematických strategií. Kdo má vlastní nápad, může začít s prázdnou strategií a sám si vybere investiční nástroje a volí některé zásadní parametry. Kdo konkrétní investiční plán nemá, může si zvolit jednu tematicky přednastavených strategií.

Tematickou strategií je např. Pražská špička, kdy se investuje do výběru největších společností z pražské burzy jako je ČEZ, KB, Colt. Další strategií je Technologický pokrok (investicí do firem z oblasti moderních technologií) nebo Rozvojové trhy (akcie a dluhopisy především z asijských zemí).

Kdo se chce zaopatřit na stáří, zvolí dlouhodobý investiční produkt nebo Portu DIP. Jak vidno, nabídka investice Portu je opravdu pestrá. Navíc jde Portu s dobou a pravidelně přidává nové produkty.

Na Portu.cz si lze nastavit výši vkladu a plánovanou délku investování a zjistit tak, jaký vývoj investice lze očekávat.

Portu přihlášení – jak začít investovat?

Než vůbec člověk přistoupí k Portu přihlášení, musí nejprve provést registraci. Tedy založit si účet. Pro založení účtu je potřeba splnit 4 podmínky:

  • vyplnit dotazník ohledně svých zkušeností s investováním
  • vyplnit osobní údaje
  • projít ověřovacím procesem
  • investovat alespoň 500 Kč

V investičním dotazníku se vyplňují investiční cíle, kolik chce investor investovat jednorázově a pravidelně, jaké má zkušenosti s investováním, jak dlouho chce investovat a jakou míru rizika je ochoten podstoupit.

Po vyhodnocení dotazníku si investor zvolíte, zda chce automaticky vytvořené portfolio (Portfolio na míru), nebo si jej navolí sám (Vlastní strategie, Tematická strategie).

Vzhledem k tomu, že Portu podléhá kontrole ČNB, musí ověřit identitu budoucího investora. Ověřuje se e-mail, fotografie 2 dokladů totožnosti a hlavička výpisu bankovního účtu, který bude spojen s Portu. Jakmile jsou doklady ověřeny, lze začít investovat.

Po registraci už je pak Portu přihlášení jednoduché. Stačí vyplnit email a heslo, které si investor zvolil při registraci. Heslo musí obsahovat min. 8 znaků, velké a malé písmeno a číslo.

Portu Gallery

Jednou z možných investic Portu je Portu Gallery. O co se jedná? Jde o možnost investovat do unikátních sběratelských předmětů a historických aktiv. Lze investovat do různých druhů investičních předmětů, jako jsou sběratelské mince, obrazy, drahokamy, automobily nebo kolekce vín.

Investovat je možné již od 1 Kč. Funguje to tak, že investor v nabídce Portu Gallery vybírá mezi unikátními sběratelskými předměty, do nichž může během upisovacího období investovat jakoukoliv částku. Pokud se během upisovacího období nedosáhne cílové částky, peníze obdrží investor zpět.

Naopak když se cílová částka podaří vybrat, stane se investor majitelem investičního certifikátu, jehož hodnota se odvíjí od hodnoty podkladového aktiva. Investiční certifikát je tedy vlastně cenný papír. Majitelem sběratelského předmětu vždy zůstává Portu.

Pokud přijde atraktivní nabídka k odkupu sběratelského předmětu či jiného aktiva, nechá Portu hlasovat investory o prodeji. Nebude-li nadpoloviční většina zúčastněných investorů s prodejem souhlasit, bude předmět držen dále a vyčká se na další nabídku.

K investování prostřednictvím Portu Gallery je nutné mít založený účet. Ten je však stejný pro všechny investiční produkty Portu (Portu, Portu Gallery i opPORTUnity). Stačí už tak jen provést Portu přihlášení.

nákupem, držením a prodejem investičních certifikátů na Portu Gallery nejsou spojené žádné poplatky. Platí se však manažerský poplatek, který je uvedený v emisních podmínkách daného certifikátu.

oPORTUnity

opPORTUnity je určeno pro zkušené investory, které hodlají investovat dlouhodobě. Tento způsob investování využívají zejména ti, kterým nevadí kolísání hodnoty a mají dostatek volných peněz. Portu, resp. skupina WOOD & Company vyhledává investiční příležitosti, z nichž si pak může investor vybírat.

Jedná se např. o nově upisované akcie či dluhopisy prověřených firem (Pilulka, City Home, DIRECT nebo SATPO). 

Zřízení a vedení účtu na opPORTUnity je zdarma. Avšak vzhledem k rozdílné povaze jednotlivých investičních příležitostí může být pro každou z nich vyhlášen vlastní sazebník.

Portu DIP

Novinkou roku 2024 je dlouhodobý investiční produkt neboli DIP. Jedná se o produkt spoření na stáří. Umožňuje odpočet od základu daně až do výše 48 000 Kč ročně. Stát na Portu DIP sice nepřispívá, avšak může přispívat zaměstnavatel.

DIP tak nabízí alternativu k tradičnímu důchodovému spoření. Portu DIP nabízí snížené poplatky za správu ve výši 0,5 % ročně a řadu investičních produktů, které lze do tohoto produktu zařadit. Kromě ETF a jednotlivých akcií se jedná například i o deriváty kryptoměn.

Portu poplatky

Obrovskou výhodou Portu je, že neúčtuje žádné vstupní ani výstupní poplatky. To znamená, že když klient provede vklad, nebude Portu nic strhávat. Stejně tak ani při výběru ne.

Portu však nabízí několik investičních možností a každá má svůj „manažerský“ roční poplatek.

U Portfolia na míru se jedná o roční poplatek z aktuální investované částky (aktuální hodnoty portfolia) ve výši 1 %. U Vlastních a Tematických strategií se poplatky liší podle zvoleného typu strategie. Poplatek se zde pohybuje od 0,79 % do 1,69 % ročně. Platby se strhávají měsíčně po 1/12.

U Dětského účtu a Investiční rezervy je poplatek 0,25 %. U Portu Crypto je to 1 %.

Portu však také nabízí Slevovým program pro dlouhodobé s možností snížení poplatků až o 40 %. Takto lze investovat již od 0,60 % ročně, v případně Vlastní strategie od 0,47 % ročně. Portu je tak nejlevnější investiční platforma, co se poplatků týče.

U Portu portfolia, Portu strategie nebo Crypto si investor může nastavit si tzv. fixované období (5 až 15 let), tj. časový horizont, po který neplánuje investici vybrat. Ke každému období se váže sleva na poplatku (20 – 40 %), kterou pak čerpá. Slevu lze aktivovat prostřednictvím webové aplikace na stránce “Poplatky” tlačítkem “aktivovat slevu”.

Pro dlouhodobé investory nabízí Portu slevový program, díky němuž lze na Portu poplatcích výrazně ušetřit.

Portu daně – jak se daní Portu?

Kdo investuje prostřednictvím Portu, měl by vědět, jak je to s daněmi na Portu. Nejen na Portu jsou pro české daňové rezidenty, jejichž držené cenné papíry nejsou zahrnuty do obchodního majetku, příjmy z prodeje cenných papírů zdaňovány sazbou 15 %. Vyšší sazbou 23 % se daní jen základ daně převyšující 48násobek průměrné mzdy.

Od příjmů z prodeje cenných papírů je v daňovém přiznání potřeba odečíst výdaje na jejich pořízení a související poplatky.

Kromě příjmů z prodeje cenných papírů však může portfolio generovat také příjmy i v podobě dividend nebo úroků plynoucích z držení cenných papírů. Pokud tyto příjmy jdou ze zahraničí, nejprve se daní sazbou danou místní legislativou v zemi zdroje příjmu a limitovanou smluvním vztahem České republiky s touto zemí. Jde o tzv. Smlouvu o zamezení dvojího zdanění.

Většinou jsou tyto daně zaplaceny formou srážkové daně ve státě zdroje příjmu (výplaty).  Například pro příjmy z cenných papírů z USA nebo Německa se jedná o shodnou sazbu 15 %. Na účet Portu jsou zahraniční dividendy připisovány v čisté výši.

V případě tuzemských dividend obchodovaných na pražské burze jsou dividendy zpravidla připsány v čisté výši, tj. již zdaněny srážkovou daní 15 %.

Do daňového přiznání se však uvádí veškeré příjmy z dividend v hrubé výši. Pokud to umožňuje smlouva o zamezení dvojího zdanění, lze si započíst již zaplacenou srážkovou daň v zahraničí (maximálně 15 %).

Některé země jako například USA mohou požadovat podepsaný formulář potvrzující jejich daňové rezidentství tak, aby došlo k uplatnění správné daňové sazby. Pro USA se tento formulář jmenuje W-8BEN. Pokud by investor formulář nepodepsal, uplatnila by se na dividendy zvýšená srážková sazba ve výši 30 %.

Úroky z produktu Investiční rezervy jsou stejně jako dividendy považovány za příjmy z kapitálového majetku a daní se tak standardně 15 % (resp. 23 %). 

Pokud investor splní určité zákonné podmínky, nemusí Portu daně platit.

Portu vám na začátku kalendářního roku vždy připraví podklady pro roční daňové přiznání. Rep. příjmy z prodeje anebo držby kapitálového majetku budou osvobozeny od daně z příjmů. Daně na Portu není třeba platit:

  • celkové příjmy z prodeje cenných papírů za zdaňovací období nepřesáhnou 100 000 Kč
  • doba mezi nákupem a prodejem cenného papírů překročí 3 roky (splněn tzv. časový test)

Jak se daní Portu v případě dluhopisů na opPORTUnity? Je to jednoduché. Každý vyplácený úrok je již automaticky zdaněn 15 % srážkovou daní.

Portu – diskuze, zkušenosti

Zkušenosti s Portu jsou mezi uživateli vesměs kladné. Uživatelé kladně hodnotí zejména nulové vstupní a výstupní poplatky a rychlé výběry. V Portu diskuzích se často jako výhoda objevuje nízká časová náročnost, česká podpora a komunita.

Zejména začátečníci si chválí přehlednost a jednoduchost platformy. Vnímají Portu jako dobrý nástroj pro pravidelné investování, aspoň než se člověk více rozkouká, aby mohl investovat sám. Online založení je rychlé a bez problémů.

Investoři ve svých zkušenostech s Portu také zmiňují, že není potřeba se o nic starat. Stačí si nastavit pravidelnou investici a všechno další již vyřeší Portu.

Portu recenze

Co říkají o Portu recenze? Obecně lze říci, že Portu se hodí pro začínající a méně zkušené investory, kteří chtějí proniknout do svět investic. Nebo naopak nemají čas se o své portfolio starat. Takovým investorům sestaví Portu automatické portfolio na míru.

Výhodou je možnost investovat již od 500 Kč, a to i do konkrétních frakčních akcií. Investování lze kdykoliv ukončit a peníze vybrat, nebo znovu obnovit pouhým přesunem peněz. Výhodou je i automatická rebalance portfolia, díky čemuž se dosahuje vyšších výsledků.

Nevýhodou Portu je, že zkušenější investor nemůže příliš využít své zkušenosti a aktivně spravovat své portfolio. Zkušenějšímu investorovi, který chce investovat aktivně, tedy Portu příliš mnoho nepřinese. 

Další nevýhodou by pro někoho mohlo být, že Portu není na velké zbohatnutí. Spíše jde o spoření a přilepšení si do budoucna. Avšak oproti termínovaným vkladům, podílovým fondům nebo spořicím účtům je zhodnocení s Portu daleko výhodnější.

Některé Portu recenze negativně hodnotí vysoký roční poplatek. Ačkoliv se někomu může zdát, že 0,6 % není mnoho, ve výsledku může ukrojit velkou část zhodnocení v horizontu desítek let.

Lze uzavřít, že díky Portu je možné investovat snadno a rychle. Investuje se už od velmi nízkých částek s dlouhodobou návratností 6 – 10 %.

Portu a Fondee

Fondee je konkurenční platforma Portu. Byla založená v roce 2020 a je podporována J&T Bankou, která finančně Fondee zaštítila a předala jí cenné zkušenosti z oboru. Fondee nabízí čtyři druhy investování:

  • investice na míru,
  • udržitelné investice,
  • dětské investiční účty,
  • investice na důchod

V rámci Investice na míru a Udržitelné investice nabízí Fondee 7 druhů portfolií (Vyvážený, Smělý, Nebojácný, Odvážný, Konzervativní, Obezřetný a Rozvážný investor).

Fondee má jednoduše zpracovaný web i mobilní aplikaci. Účet si lze založit online na pár kliknutí, takže už za několik minut začne investor zhodnocovat své peníze.

Portu a Fondee mají společné to, že se jedná o automatizované investiční platformy. Obě podléhají dozoru ČNB, jsou tedy prověřené a důvěryhodné. U Portu a Fondee je potřeba nejprve vyplnit investiční dotazník.

Obě platformy umožňují investovat do ETF, což jsou fondy, které kopírují vývoj trhu nebo jeho části. ETF jsou považovány za bezpečnější a stabilnější oproti akciím a kryptoměnám. Společné mají Portu a Fondee také to, že nabízejí automatizované a jednoduché investování.

Stačí si zvolit investiční profil a cíl a platforma se postará o všechno ostatní. Investor se nemusí starat o výběr aktiv, rebalancování portfolia nebo sledování trhu. Dá se říct, že obě platformy mají i poměrně nízké poplatky.

Kdo tedy vyjde jako vítěz srovnání Portu Fondee?

Portu, nebo Fondee?

Na otázku Portu, nebo Fondee není jednoduchá odpověď. Obě platformy jsou si totiž velmi podobné a konkurují si.

Umožňují pravidelné i jednorázové investování. Lze si nastavit automatické měsíční převody, nebo kdykoli poslat dodatečný vklad. Stejně tak lze kdykoli vybrat své peníze bez poplatku nebo omezení.

Jaký je tedy hlavní rozdíl mezi Portu a Fondee? Spočívá v tom, že Portu umožňuje investovat i v eurech, zatímco Fondee pouze v korunách. Portu také nabízí více druhů investování a umožňuje vlastní strategie.

Fondee je nabízí pouze čtyři druhy investování a neposkytuje možnost individuálního složení portfolia. Kdo tedy zvažuje, jestli zvolit Portu nebo Fondee, může se řídit následujícími kritérii:

  • Měna – kdo má příjmy v eurech nebo chce investovat v jiné měně než korunách, je Portu lepší volbou.
  • Výše investice – Na Portu lze investovat od 500 Kč, na Fondee od 1 000 Kč,
  • Flexibilita – kdo chce mít možnost vlastního složení portfolia nebo výběru konkrétních ETF, zvolí Portu. Komu vyhovuje předem dané portfolio podle osobního profilu a cílů, zvolí Fondee.
  • Typy investování a množství portfolií – kdo hledá různé druhy investování, jako jsou dětské účty, tematické strategie, investiční rezerva nebo kryptoměny, vybere si Portu.
  • Poplatky – Fondee má o něco nižší poplatek za správu portfolia (0,9 % oproti 1 %), poplatky za ETF jsou u obou platforem stejné. Nicméně po zavedení slevového programu je Portu levnější. 

Pokud je pro někoho důležitý počet klientů, pak vede Portu. Obě platformy si jsou hodně podobné a každý investor se musí sám rozhodnout, jaká kritéria jsou pro něj důležitá.