4,5 miliardy Kč, tolik letos Češi utratili za kryptoměny – jak začít investovat?
Minulý rok byl pro kryptoměnový trh obzvlášť příznivý. Hodnota podstatně kryptoměn stoupla, stejně jako zájem lidí o obchodování s nimi. Nejčastěji nakupovali bitcoin. Jak do něj investovat? A které další kryptoměny stojí za to?
Obliba kryptoměn u Čechů každým dnem roste. V prosinci 2021 celkový objem obchodů s nimi dosáhl 300 000 000 Kč, což je téměř o polovinu více, než tomu bylo v listopadu. Celkově Češi za kryptoměny během uplynulého roku utratili asi 4,5 miliardy korun.
S největším zájmem se potýká nákup bitcoinů, který v listopadu dosáhl svého historického maxima přes 68 600 USD (asi 1 540 000 Kč). Od té doby jeho kurz přibližně o 4 % klesl, i jeho současná hodnota 58 400 USD je ovšem dvakrát větší než tomu bylo na začátku roku.
Právě proto na bitcoin připadá více než polovina všech obchodů s kryptoměnami. Klienti hojně poptávají také ethereum, jehož hodnota se nyní pohybuje kolem slibných 4 630 USD. Martin Stránský, ředitel největšího tuzemského obchodníka Bit.plus, očekává, že zájem bude růst i nadále.
Kryptoměny přijímá Alza, brzy se přidá Invia
Podle analytika Wood & Company Vojtěcha Boháče kryptoměnám pomáhá přetrvávající vyšší inflace, kvůli níž lidé hledají způsoby, jak své finance chránit před znehodnocením. Také se jim dostává čím dál více prostoru v médiích, a to zejména při takových zásadních momentech, jakým bylo říjnové překonání maxima bitcoinu.
„Zájem o kryptoměny táhne poptávka větších investorů, kteří s sebou strhávají i ty drobnější. Kurz však zůstává velmi volatilní a stačí pak jedna negativní zpráva a kryptoměna může ztratit i přes 15 % hodnoty během několika dnů, čehož jsme byli svědky v listopadu,“ připomíná Stránský.
Kryptoměny lidem přestávají být lhostejné i z dalších, praktických důvodů. Jedním z nich je ten, že čím dál více obchodníků začíná kryptoměny přijímat jako platidlo. Již nyní lze třeba za bitcoin nakoupit na Alze, největším českém e-shopu.
Brzy se chystá přidat také cestovní agentura Invia. Ta má v plánu vytvořit širší ekosystém, který bude stát na technologii blockchain. Již o tom jedná s dalšími svými partnery.
Kryptoměny lze koupit na specializovaných burzách
Kryptoměna se dá jednoduše popsat jako digitální měna. Neexistuje v hmotné podobě, nýbrž pouze ve virtuálním světě. Obchodování s nimi patří v posledních letech k oblíbeným způsobům, jak vydělat peníze na internetu.
Mezi jejich hlavní výhody patří skutečnost, že nad nimi nikdo nemá zvláštní pravomoc. V praxi to znamená, že nemohou být kontrolovány žádnou institucí ani státem a k obchodování s nimi není potřeba prostředník jako např. banka.
Kryptoměny fungují na principu šifrování, které zajišťuje bezpečí uživatelů. Přesto by se do obchodování s nimi neměl pouštět naprostý začátečník. Jejich hodnota sice může rychle vzrůst, ale také klesnout. Je potřeba být připraven riskovat a neočekávat pravidelný vedlejší příjem.
Jak začít investovat? Nejrychlejším, nejbezpečnějším a nejjednodušším způsobem, jak koupit i prodat kryptoměnu, je pomocí specializovaných burz. Mezi ověřené a oblíbené patří například Bittrex, Coinbase, Coinmate, Binance a Cryptopia.
Ať už si člověk vybere kteroukoliv z nich, obchod mu zabere jen několik málo okamžiků. Stačí zvolit částku a měnu, kterou chce koupit, a zbytek zařídí aplikace. Také registrace není nic složitého, pouze některé větší burzy vyžadují zaslání kopií dokladů kvůli ověření.
Samotná investice do kryptoměn spočívá v různých strategiích. Lze je nakupovat, držet a po nějaké době díky výhodnému kurzu se ziskem prodat. Kdo je trpělivý, může dosáhnout velice štědrého zhodnocení peněz.
U kryptoměn zpravidla platí, že kdo si počká, ten se dočká. Ukázalo se to právě před několika měsíci, kdy bitcoin dosáhl své historicky největší hodnoty.
Za zvážení stojí i litecoin či vertcoin
Kdo chce začít s kryptoměnami, nemusí nutně koupit bitcoin nebo ethereum. Aktuálně existuje více než 2 000 obchodovaných kryptoměn! Zorientovat se v nich proto často není snadné ani pro zkušeného nadšence, natož pak pro laika. Jaké tedy existují?
Rozhodně se vyplatí znát litecoin. Vzhledem k rychlejšímu potvrzování transakcí se jeho síť potýká s několikanásobně menšími poplatky než síť bitcoinová. Průměrný poplatek za transakci v litecoinové síti je 1,1 Kč.
Litecoin je hvězdou mezi kryptoměnami i proto, že jeho konečný počet je 84 milionů, tedy 4x více než u bitcoinu.
Bitcoin bývá označován jako digitální zlato a litecoin jako digitální stříbro. Bronz připadá na vertcoin. Nelze ho těžit na speciálních zařízeních určených pouze pro těžbu kryptoměn, čímž se snaží se být se snaží být měnou pro běžné lidi.
Ripple XRP rozděluje kryptoměnovou komunitu na 2 tábory. Jeden mu fandí, druhý mu vyčítá centralizaci a provázanost s bankami. Někteří ripple XRP dokonce odmítají považovat za kryptoměnu. Za zmínku stojí také NEO, monero, zcash, bitcoin cash či dogecoin.