3 z 5 Čechů mají spořicí účet, vysoké zhodnocení však nenabízí – jaké existují alternativy?
Ačkoliv finance na spořicích účtech ztrácejí hodnotu kvůli inflaci, jsou tyto produkty u Čechů stále velmi populární. Existuje přitom řada efektivnějších způsobů, jak dosáhnout zhodnocení peněz. O jaké se jedná? A který je nejvýhodnější?
Průzkumu, s kterým na přelomu října a listopadu přišla Expobank ukázal, že 61 % Čechů disponuje spořicím účtem. Většině stačí jeden, čtvrtina z nich však má hned 2, 14 % dokonce 3 nebo více. V aplikaci Instatnt Research se ho zúčastnilo přes 1 000 respondentů.
Klienti chtějí spoření bez podmínek
A k čemu Češi spořicí účty využívají? Čtvrtina z nich šetří na plánované větší výdaje, jako je koupě nové lednice nebo rodinná dovolená. Podobnému počtu dotázaných spoření slouží jako finanční rezerva pro případ nenadálých potíží či jako spoření pro děti.
Nejčastěji lidé na spořicí účet jednoduše převádějí volné finance ze svého běžného účtu, a to bez konkrétního účelu. Téměř polovina respondentů na něm za rok nastřádá desítky tisíc korun. U 43 % naspořená částka činí dokonce 100 000 Kč až 500 000 Kč.
Nejdůležitějším kritériem při výběru poskytovatele jsou pro dotázané podmínky. Tři čtvrtiny z nich se nechaly slyšet, že raději sáhnou po spořicím účtu s nižší úrokovou sazbu bez podmínek než s výhodnějším úrokem, zato s podmínkami.
Uspokojit by je mohl produkt Dobrý klient od Trinity Bank, spořicí účet Monety Money Bank či běžný účet NEO od Expobank. Ani jedna z institucí si neklade zvláštní požadavky a navíc lákají na úrok přes 2 %.
To u českých bank rozhodně není pravidlem. Například u spořicího účtu Equa bank klient musí v daném měsíci provést 3 platby kartou zřízenou k běžnému účtu, u Air Bank je to dokonce 5 plateb. Úrok ani jedné z nich navíc nepřekračuje 2 %.
Peníze na spořicích účtech ztrácejí hodnotu
Česká národní banka na začátku listopadu provedla nejvýraznější jednorázové zvýšení úrokové sazby od června 1997, konkrétně o 1,25 %. Základní úroková sazba ČNB v současnosti činí 2,75 %.
Na základě toto začaly zvyšovat úroky na spořicích účtech i banky. Jako poslední tak 1. prosince učinila i Česká spořitelna, Fio banka, Equa bank, mBank a Raiffeisenbank. Vůbec nejvýhodněji se nyní jeví Trinity Bank s úrokem 2,58 %.
Ačkoliv úroky na spořicích účtech rostou, pořád nekryjí inflaci. I při 3% úroku by peníze na něm uložené reálně ztrácely hodnotu. Meziroční inflace totiž v říjnu 2021 meziročně stoupla o 5,8 %, což je nejvíce od října 2008.
Přesto se vedení spořicího účtu stále vyplatí. Proč? Protože díky úrokům finance na něm ztrácejí hodnotu pomaleji než na běžném bankovní účtů, který nepřináší žádné zhodnocení peněz.
Kromě toho jsou peníze na spořicím účtů v bezpečí, protože až do výše asi 2 500 000 Kč musí být pojištěné. Dále je tento produkt flexibilní, co se posílání a vybírání peněz týče.
Jaké jsou další možnosti zhodnocení peněz?
Komu se parametry spořicích účtů nezamlouvají, může přemýšlet o jiných produktech. Jaký způsob spoření peněz je nejlepší?
Mnozí říkají, že stavební spoření. A něco na tom bude. I přes poplatky za sjednání i vedení a nutnost stanovit si předem cílovou částku, kterou lze vybrat až za 6 let, jde o ten nejvýhodnější z bezpečných způsobů, jak zúročit peníze.
Jeho majitel dostává státní příspěvky do maximální výše 10 % za rok. Pro její dosažení je potřeba vkládat každý měsíc alespoň 1 700 Kč. Při plném využití těchto příspěvků a správném nastavení konta se roční zhodnocení pohybuje kolem 6 %. Jedná se o oblíbené spoření pro děti.
Podobně funguje i termínovaný vklad. I jeho majitel si předem stanovuje dobu vedení, na rozdíl od stavebního spoření však peníze nemůže nejen vybírat, ale ani vkládat. Disponuje garantovanou úrokovou sazbou, která platí po celou dobu vedení.
Minimální počáteční vklad se u termínovaného vkladu pohybuje ve výších několika desetitisíců korun, proto ho mnoho lidí nevyužívá. Vyplatí se těm, kdo mají k dispozici velký finanční obnos, který momentálně nepotřebují a chtějí ho zhodnotit.
O poznání riskantnější jsou investice peněz. Z těch může vzejít obrovský finanční obnos, ale také jeho ztráta. Kam investovat? Za zvážení stojí třeba investiční zlato a investiční fondy.
Velké oblibě se v současnosti těší i investice do bitcoinu a dalších kryptoměn. Během roku 2021 Češi utratili za kryptoměny 4,5 miliardy Kč. Za zvýšený zájem může neustálý růst jejich hodnoty, mediální prostor i skutečnost, že je české e-shopy začínají přijímat jako platidlo.